• Menu
  • Menu

Venuše na Mostecku – odkaliště

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Venuše na Mostecku – odkaliště

Tranzit Venuše

Některé zrekultivované doly a nově vytvořené vodní plochy pro rekreaci znám: nově otevřené jezero Most, Matylda, Barbora...je jich více a my můžeme jen tiše závidět  obyvatelům kraje, jejich možnosti letních radovánek a koupání v jezerech.

Venuše je další vodní plocha – odkaliště. Jezero  v současnosti není  využíváno  ke koupání, ale je zajímavé tím, že zde můžete vidět zvláštní obrazce na hladině vytvořené popílkem.

Venuše

Odkaliště Venuše leží  u  obce Braňany, 4 km severovýchodně od města Most.  Od  nově otevřeného rekreačního jezera Most několik set metrů daleko.

TRANZIT VENUŠE

Fotografie byly získané při natáčení studentského absolventského filmu Tranzit Venuše, režie: Jan Šimice,  foto Jaroslav Motyčka, Dmytro Taranik.

Odkaliště Venuše – film Tranzit Venuše
Z natáčení filmu Tranzit Venuše

Odkaliště Venuše

Jedná se o vodní plochu u Braňan na Mostecku, kde i okolní krajina je  tvořena především výsypkami. Na hladině je možné vidět zvláštní zabarvení i obrazce,  které vymaloval popílek. Od roku 2004 je odkaliště provozováno jako vodní dílo. Do popelové skládky je hydraulicky ukládána hydrosměs pro technickou rekultivaci. Právě ta utváří na hladině krásné obrazce.

Venuše

„Hlavním účelem ukládání hydrosměsi je provádění rekultivačních prací s cílem dotvarování terénu, zatěsnění naplavené hydrosměsi a biologická rekultivace celého prostoru,“ to je vyjádření pana Mikuláše Dudy, mluvčího společnosti Unipetrol, které Venuše nyní patří.

Odkaliště funguje od 70. Let minulého století na povrchové jámě vzniklé důlní činností v prostoru vytěženého povrchového dolu Ležáky. K  minimalizování  průsaků vody z plaviště do dolu Venuše přes nadložní písky bylo přijato opatření , založené na vhodné technologii plavení popílku. Od roku 1976 sloužila zbytková jáma Venuše  k ukládání popelovin z energetických provozů. Jako plaviště  bylo provozováno do roku 2003.

Venuše

Hnědé uhlí se z dolu Venuše začalo získávat roku 1899. Kvůli nebezpečným podmínkám během těžby byl důl roku 1946 uzavřen, nicméně o 10 let později byl znovuotevřen. Roku 1961 byl důl uzavřen úplně a ke konci roku proběhla jeho likvidace. Důl Venuše je propojen s důlními díly Kohinoor a Mír.

Text: zdroj internet

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *