• Menu
  • Menu

Kaolínový lom u Nepomyšle

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Kaolínový lom u Nepomyšle

pokračujeme snovou bílou krajinou dále. V údolíčku s bílým kaolínem se zračí modré jezírko a hned vedle další. Nádhera. Je už hodně podvečer a krásné světlo dává místu mystický ráz. Chvíli si člověk připadá jak na nějakém kráteru.

Maledivy

Z Buškovického lomu je to do Nepomyšle, co by kamenem dohodil. My však jedeme nějakou polní cestou a přijíždíme neplánovaně  ke kaolínové fabrice. Nevadí, vracíme se zpět na hlavní a každou chvíli by se lom, který hledáme, měl objevit. Je jich tu více a tak dáme na intuici a na jedné z cest odbočujeme. Před bránou na kameni sedí skupinka lidí. Různě barevní, převlékají se i malují, je tu kamera. Ptáme se, zda je tam lom na koupání. Trochu krčí rameny /asi záměrně/, že asi jo. Jdou prý natáčet klip pro newyorského návrháře. Aha. Je nad slunce jasné, že my dvě se jim tam moc nehodíme. Zkoušejí to na nás, že mají lom rezervovaný. Haha, tak to určitě. Nic, všichni se tomu zasmějeme a jdeme do lomu.

Kaolínový lom u Nepomyšle

Kaolínový lom Maledivy u Nepomyšle

K bývalému zatopenému kaolínovému lomu je to kousek, asi 150 metrů od kamenů. Vítá nás nejdříve velká skládka odpadků /aspoň, že na jednom místě/a pokračujeme snovou bílou krajinou dále. V údolíčku s bílým kaolínem se zračí modré jezírko a hned vedle další. Nádhera. Je už hodně podvečer a krásné světlo dává místu mystický ráz. Chvíli si člověk připadá jak na nějakém kráteru. Jsme tu jen my dvě a filmaři. Hlavní postava, štíhlá dívka, je celá v černém. Na bílém podkladu jistě efektní obraz.

Kaolínový lom u Nepomyšle

No nic, my nejdřív zkoušíme malé jezírko, trochu nevíme, protože se boříme až po krk do jílu. Nevíme, zda se neproboříme až po krk a tak to raději nepokoušíme. Druhé jezero má podklad skoro pevný a tak se pěkně namažeme jílem a pak hurá do vody. Kolem jezírka je i stromový nálet a doutníky. Voda je příjemná. Pozorujeme z vody natáčení. Oni /filmaři/ po očku sledují nás a otázka kameramana, zda je voda teplá, je jasným signálem, aby  šli taky do vody. Smůla. Oni však musí do dalšího lomu, kde pokračují v natáčení. Ještě jedno vykoupání a vracíme se zpět do Prahy.

Kaolínový lom u Nepomyšle

Koupání na vlastní nebezpečí!

Kaolínový lom u Nepomyšle
Nepomyšl

Městys Nepomyšl (německy Pomeisl) se nachází v okrese Louny v Ústeckém kraji. Městečkem protéká Dolánecký potok. Název městečka je odvozen přivlastňovací příponou z osobního jména Nepomysl ve významu Nepomyslův dvůr.

Kaolínový lom u Nepomyšle
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *