Z pískovny Dobříň je to do Račic kousek. Jen ta obloha se teď zatáhla. Navigace mě nejdříve dovedla k Labi, kde už stojí několik karavanů a cesta mě dovedla až ke zdymadlu Štětí. Tady je brána a tak se vracím zpět asi 3 km a teď už správně parkuji před umělým vodním kanálem v Račicích.
Veslařský kanál Račice
Na velkém parkovišti jsme úplně sama. Brány vypadají zavřené. Nevím, zda je zavřené kvůli koronaviru nebo proto, že je teprve něco málo po sedmé ráno. Pokračuji po cestě lesem podél oploceného kanálu. Projdu lesíkem a jsem zpět u pískovny Dobříň.
V lese je krásně i když nebe potemnilo černými mraky. Pozoruji kanál, vodu na které čeští veslaři plní kovovými medailemi naši vodáckou historii. Vodní hladina na kanále se třpytí, slyším lidi a vidím několik bruslařů na dráze. Málem šlápnu na mrtvého kapra na břehu. Vracím se zpět na parkoviště. Sluníčko teď ozařuje celý areál, vodní plochu i horu Říp v dáli. Obrovské stojany na lodě zejí prázdnotou, z kanálu odchází jediný veslař s kajakem. Smutné.
Areál račického kanálu je od dnešního dne znovu otevřen pro veřejnost každý den. Provoz na venkovních sportovištích Labe arény Ústeckého kraje je v souladu s epidemiologickými opatřeními proti šíření covid-19.
Historie Veslařského kanálu v Račicích
Veslařská dráha v Račicích vznikla na místě bývalé pískovny a byla dokončena v roce 1986.
Parametry dráhy: celková délka vodního kanálu je 2 350 m, šířka hlavního kanálu je 130 m. Kanál umožňuje pořádání závodů až na 2 000 m. Dráha je bojkována systémem Albano a má celkem 8 drah. Kromě hlavního kanálu byl zbudován i kanál vratný pro jízdu na start. Jeho šířka je 30 m. Kolem celého kanálu je silnice o celkové délce 5 km. Celková rozloha areálu je 73 hektarů. Areál je vybaven věží pro rozhodčí, budovou loděnice, hotelem, vysokokapacitními parkovišti, provozní budovou, objekty pro šatny a sprchy pro závodníky a hledištěm pro 5000 diváků.
Areál splňuje svými parametry podmínky pro pořádání světových soutěží. Bylo zde uspořádáno Mistrovství světa juniorů ve veslování 1986 a 2010, Mistrovství světa v kanoistice juniorů 1993, Mistrovství světa ve veslování 1993, v roce 1999 i Mistrovství světa v rybaření. Jedny z neúspěšnějších akcí světového významu byly v roce 2002 FISA World Masters Regatta, v roce 2006 Mistrovství Evropy seniorů v rychlostní kanoistice a v roce 2007 Mistrovství světa v kanoistice juniorů.
Mezi tyto významné akce v historii Sportcentra Račice můžeme zařadit pořádání Mistrovství světa do 23 let ve veslování a Světový pohár kanoistů 2009. Dalšími významnými akcemi pořádanými v roce 2009 byla Mezinárodní brněnská regata mládeže, Mistrovství světa dračích lodí, Mistrovství světa kanoistů masters a také Závody olympijských nadějí. Všechny tyto akce dokazují, že tento areál je všestranně využitelný.
Do areálu je to po dálnici z Prahy cca 3O minut jízdy.
Přidat komentář