• Menu
  • Menu

Vestecký rybník – Česko se rozvolňuje

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Vestecký rybník – Česko se rozvolňuje

Planetární stezka Vestec

Parkujeme kousek o  hřiště, který s rybníkem sousedí. Je tu je velmi živo, žáčci v barevných dresech hrají fotbal, děti i rodiče si užívají konečně trochu svobody, hospůdka  Na hřišti  také funguje a co více si přát v krásném sobotním slunečném dni?

hřiště Vestec

Vestecký rybník

Cestou k rybníku potkáváme rodiče s dětmi i kočárky, cyklisty,   u břehu stojí několik rybářů. U rybníka začíná  1km (není okružní, tak ještě 1 km zpět) dlouhá naučná stezka  a vede směrem na Kunratice. Naučná stezka seznamuje návštěvníky  s naší sluneční soustavou.  U dřevěného schodiště, které vede až k hladině rybníka, je model Slunce, je zde panel  s informacemi.

vestecký rybník

Na dalších zastaveních jsou informace o dalších planetách naší sluneční soustavy.  Planety jsou zde rozmístěny od sebe ve vzdálenosti 1:3147735. 1 metr stezky se rovná 3147735 kilometrů ve vesmíru. Poslední je Neptun. Rybník  zasazený do přírody je přirozeným  a skvělým prostorem pro odpočinek, procházky nejen pro  obyvatele obce, ale i pro rybáře.

Vestecký rybník

Asi nejvíce nás oslovily dřevěné prvky a lávka, která vede středem rybníka. Na dřevěných kruzích uprostřed lávky nasávají  energii a sluneční paprsky lidé. Kulaté žluté stulíky, které vystupují nad hladinu,  dokreslují  romantiku místa.

Vestecký rybník

Dříve se rybníku říkalo „panský“ , od roku 1700 patřil panství Dolní Břežany. Rybník byl od nepaměti využíván k chovu ryb a kachen.  Již několik let zažívá Vestecký rybník svoji renesanci.  Bylo vynaložené úsilí na uskutečnění a  zlepšení stavu vodní plochy a jejího okolí. Opravena a vyčištěna byla jeho hráz. Zřízena zde byla mělčina s vhodnými podmínkami pro život vodních živočichů a rostlin a vybudován povalový chodník. Dále došlo k vybudování nové přítokové strouhy s odkalovací nádrží a přívodu vody z blízké vodárny, jako pojistky v obdobích nedostatku vody. Rozloha rybníku je 3,2 hektary, rybník  slouží ke sportovnímu rybolovu, je nutné mít zakoupenou rybářskou povolenku.

Vestecký rybník

Obec Vestec, velmi atraktivní příměstská lokalita,  se nalézá v čísti oblasti povodí Dolní Vltavy – povodí Rokytka a Vltava. Vestec je 2 km sz. od Jesenice, severní část katastru sousedí s Městskou částí Praha Šeberov a na západě obce Hodkovice a katastru Praha – Libuš.

Vestecký rybník
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *