• Menu
  • Menu

The National Gallery, Londýn

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » The National Gallery, Londýn

Národní Galerie v Londýně

Třetí den mé londýnské návštěvy mi to konečně došlo: „Ano, zcela upřímně jsem začala nesnášet londýnská muzea a galerie.“ Abyste ale správně pochopili, není to snad proto, že se mi exponáty v nich vystavené nelíbí, právě naopak. Zoufalství, že máte na návštěvu několikapatrových budov, ve kterých se ukrývají skvosty tisícileté lidské kultury, pouze několik hodin, je přinejmenším deprimující. I dnes jsem si naivně myslela, že návštěvu britské Národní Galerie stihnu spojit s hned vedle stojící budovou Národní Galerie Portrétů. Ne. Na návštěvu jsem měla „pouhé“ 4 hodiny, během kterých jsem jen tak tak stihla projít desítky sálů Národní Galerie. Na druhou budovu nezbyl potřebný čas.

Národní Galerie, Londýn
Národní Galerie, Londýn

Národní galerie

Národní Galerie otevřela své výstavní sály poprvé dne 10. května roku 1824. Od té doby se toho ale hodně změnilo. Bylo přikoupeno a darováno mnoho obrazů, stejně tak byla i sbírka přesunuta do reprezentativnější budovy. V současné době se Britská Národní Galerie nachází v srdci Londýna, na náměstí Trafalgar. Galerie je po pařížském Louvre, Metropolitním muzeu umění v New Yorku a londýnských muzeí Britském muzeu a Tate Gallery pátým nejnavštěvovanějším muzeem ve světě, takže si asi dokážete představit, jak zde vypadá takový běžný den. Ticho a klid na rozjímání nad obrazy z období mezi lety 1250 až 1900 zde opravdu nenajdete.

Během dne zde potkáte mnoho skupin s průvodci ale i malíře, kteří se učí (tak jako kdysi renesanční umělci) napodobovat staré mistry. V každé místnosti je hlídač, který kontroluje a případně umravňuje vaše chování v galerii. Vzhledem k tomu, že sbírka Národní galerie patří veřejnosti Spojeného království, je vstup, stejně jako do jiných muzeí a galerií, zdarma. Výjimku tvoří pouze krátkodobé výstavy. Ta současná rozebírá portréty španělského umělce Goyi. Navštívit ji můžete až do 10. ledna 2016.

Národní Galerie, Londýn
Národní Galerie, Londýn

Rafel, Leonardo da Vinci, Jan van Eyck, Botticelli, Manet, Monet, Degas, Van Gogh…

Ve výstavních sálech si obrazy můžete libovolně fotografovat (vždy bez použití blesku). Samozřejmě existují i výjimky, ale na ty ukazují piktogramy umístěné u jednotlivých děl. Plánek jednotlivých místností vás vyjde na 1 libru. Pro návštěvu galerie ho ale nebudete potřebovat. Každá místnost je označena svým číslem, takže se téměř nemůžete ztratit. Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 v pátek dokonce do 21:00.

 Stálá výstava je rozdělena do čtyř období. Nejstarší obrazy se nachází v křídle Sainsbury. V šestnácti sálech zde můžete obdivovat nejslavnější díla z období od roku 1250 do roku 1500. Najdete zde obrazy holandského, německého ale hlavně italského umění. Nechybí díla malířů jako je Rafael, Leonardo da Vinci, Jan van Eyck, Botticelli a jiných.

Návštěvu zřejmě zahájíte v sálech druhého nejstaršího období (1500 – 1600). Ve čtrnácti prvních sálech se nachází díla renesančních umělců od Německa po Itálii. Nechybí zde díla Tiziana a jeho florentských současníků Michelangela a Raphaela.

Národní Galerie, Londýn
Národní Galerie, Londýn

Velmi rozsáhlá je část s obrazy od roku 1600 do roku 1700, kterou reprezentuje holandské umění v čele s Rembrandtem, krajinářské obrazy Poussina, barokní Rubensovy obrazy nebo třeba španělské umění. Poslední část výstavy datuje tvorbu evropského malířství od roku 1700 do roku 1900. Najdete zde překrásné výjevy krajin Williama Turnera, impresionisty (například Manet, Monet, Degas) a postimpresionisty (například Van Gogh).

Pokud jste se někdy zabývali dějinami umění, určitě si britskou Národní Galerii nenechte ujít. Během několika hodin zde uvidíte nejvýznamnější díla celých evropských malířských dějin.

                                                                                                                                                                        © www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *