• Menu
  • Menu

Vinařská obec San Paolo

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Vinařská obec San Paolo

Do malebné vinařské vesnice Sao Paolo, která  se nachází  v nadm. výšce  329 m, nás přivedla obrovská chuť na pizzu. Nádherné uličky i pizzerie, to vše nasvědčovalo, že jsme si vybraly správně. Jaké bylo naše zklamání, že v době kolem 14 hodiny bylo všude zavřeno a v nabídce byly jenom sladké pokrmy a zmrzlina. Obchod, kde prodávaly italské delikatesy nás také nakonec neuspokojil a tak jsme skončily v supermarketu a najedly se na parkovišti.

siesta na parkovišti

Sao Paolo

Sao Paolo  se vyznačuje řadou hradů a historických sídel rozložených po celém území. Majestátní farní kostel San Paolo Conversion je centrem obce. Díky svým značným rozměrům se někdy dokonce nazývá “venkovská katedrála. Ve skutečnosti se jeho velikost vztahuje na jeho stavitele, kteří chtěli projevit prosperitu a bohatství aristokratů, kteří se usadili v San Paolo.

Sao Paolo

V obci je však ještě několik dalších památek, jako je Castel Warth nebo zřícenina hradu Castelvecchio. Jednou z hlavních událostí, ke kterým dochází od roku 1998 v San Paolo, jsou Týdny vína, které se staly spíše slavným vínem.

Sao Paolo

Značkou této gastronomické akce je večeře pod širým nebem na obrovské tabuli v centru obce. Při této příležitosti hraje šéfkuchař Herbert Hintner speciálně vytvořené pokrmy. Navíc každé dva roky v centru San Paolo se nachází obrovský vesnický veletrh “Paulsner Dorffest”. V době Vánoc jsou ale úzké uličky zdobeny vánočními postelemi v každé formě a barvách. Vesnice je součástí města Appiano /Eppan/.

delikatesy Sao Paolo

Farní kostel Obrácení sv. Pavla 

Appiano – Chiesa della Conversione di San Paolo) – dominanta města, římsko – katolický, pozdně gotický kostel s žebrovou klenbou  pochází z let  1460-80. Kostel postavený švábskými zedníky, zasvěcený  roku 1490.

Zvednutí žebrové klenby mistrovskými staviteli ze severní Itálie a dostavba  západní části kostela kostela a věže roku 1533.  Galerie vystavěná v roce 1609. Barokní dokončení věže  s cibulovitou kupolí v roce 1647. Výstavba sakristie v roce 1718 místo staré kaple sv. Petra.

Zajímavosti:  raný gotický kříž v triumfálním oblouku, terakotová pieta z roku 1430, pozdně gotická socha Marie s Ježíškem z roku 1460 a neogotické oltáře od Michaela Stolze a další.

Chiesa della Conversione di San Paolo

Vinařská naučná stezka

Sao Paolo patří do skupiny  Vinařská naučná stezka. Na přírodní a vinařské naučné stezce „Hoher Weg“ ve vinařské vesnici Girlan, Eppan/Appiano doprovází turisty jihotyrolské vinařství a jeho pestrá vegetace. Milovníci vína a zájemci o vinařství se na této malebné cestě dozví vše o eppanském víně a nahlédnou do života a činnosti vinařů, pěstování vinné révy a významu vinařství pro jih Jižního Tyrolska

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *