• Menu
  • Menu

Vlčí důl Zásmuky

Listy v lese začínají pomalu zlátnout. A než definitivně opadají ze stromů, je čas vyrazit na podzimní výpravu. Chladná, nicméně slunečná sobota k tomu přímo vybízí. Auto zaparkujeme poblíž železniční stanice v Zásmukách a vydáváme se na cestu.

Zásmucká obora

Zásmucká obora a bažantnice

Branou U tří veteránů vstupujeme do Zásmucké bažantnice, která je od 18. století obehnána kamennou zdí. Hlavním hospodářským využitím obory s bažantnicí byl do konce 2. světové války chov trofejních bílých jelenů. Raritou zdejší obory jsou mohutné duby. Najdeme jich tady nepočítaně. Na severní straně oboru opouštíme a pokračujeme po žluté turistické značce do Vlčího dolu.

Zásmucká obora

Vlčí důl

Na začátku Vlčího dolu, kterým protéká nejvodnatější a nejdelší vodní tok Kolínska, Vavřinecký potok, spatříme první ze dvou kamenných mostů. Tento byl vybudován na konci 17. století. Most má 4 oblouky a postaven byl z lomového kamene, uprostřed najdete podstavec, na kterém stála socha sv. Jana Nepomuckého. Od roku 2002 je most zapsán na seznamu kulturních památek ČR. Posloužil jako kulisa k filmu Smrt talentovaného ševce (1982) nebo ho můžeme vidět v pohádce Nesmrtelná teta (1994).

Kamenný most

Další cesta vede střídavě podle potoka i okrajem lesa, kde se přiblížíme k železniční trati Bošice – Bečváry (trať č. 013) bez pravidelného provozu. Jen v letní sezóně o víkendech tu společnost KŽC nabízí projížďky Podlipanským motoráčkem. Po přibližně dvou a půl kilometrech chůze po příjemné lesní pěšině se ocitáme u Toušického mostu.

Vlčí důl

Toušický most

Barokní kamenný most pochází z 2. pol. 17. století nebo z doby kolem roku 1700. Zakreslen je na mapě prvního (josefského) vojenského mapování z 60. až 80. let 18. století. Most se dochoval bez novodobých úprav, jedná se proto o hodnotnou technickou stavbu a jeden z nejcennějších objektů tohoto typu v regionu. Most má pět oblouků a jeho pilíře jsou založeny přímo na skalním prahu. Přes most vedla dnes již zaniklá cesta ze Zásmuk do Toušic a Kouřimi okolo Toušického mlýna. Od 23. listopadu 1987 je také zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Toušický most

Pro trasu zpět do Zásmuk je možné zvolit neznačenou pěšinu po levém břehu Vavřineckého potoka a nebo se vrátit po žluté stejnou cestou

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *