U Pražského Jezulátka
Pražské Jezulátko (latinsky Jesulus Pragensis) představuje Ježíše Krista v dětském věku. Soška Jezulátka byla vyřezána ze dřeva. Poté byla soška potažena plátnem a vymodelována pomocí barevného vosku. Obličejík děťátka je lemován světlými kudrnatými vlásky. Malé Jezulátko, oblečené pouze do košilky, je umístěno na čtverhranném podstavci. Jako symbol požehnání má soška zdviženou pravou ruku. Levá ručička je obrácená dlaní vzhůru, v ní je umístěno zlaté jablko. To má představovat vládu nad celým světem.
Soška Jezulátka je odívána do nádherných šatiček a zdobena vzácnými šperky. Používá 2 korunky a asi 46 šatiček /ve sbírce jich je více jak 100. Šatičky postupně darovali věřící. Zvyk oblékat Jezulátko je prastarý. Nejstarší dochované šatičky daroval Jezulátku císař Ferdinand III. Velmi stará je i funkce jeho šatnářek, která se svěřuje od roku 1747 anglickým pannám. Šatičky se střídají 10 x do roka podle období. Např. O Velikonocích má bílé, O Bílé neděli červené, v adventu fialové apod. Královské šatičky s hermelínovým pláštíkem obléká pouze při slavnosti korunovace.
Nejvýznamnější jsou šatičky, které vlastnoručně vyšívala sama Marie Terezie (zelené se zlatou výšivkou), jsou mezi nimi např. čínské a vietnamské oblečky nebo šatičky věnované v roce 1996 španělským rodem Manriquez de Lara, ušité ze starodávného kněžského oblečení. Z oblečení a dalších náboženských předmětů bylo vybudováno malé muzeum.
Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského
Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s přilehlým klášterem bosých karmelitánů se nachází v Praze 1 pod Petřínem v Karmelitské ulici na Malé Straně. Dne 21. července 1613 byl kostel zasvěcen Nejsvětější Trojici. Kostel je zčásti renesanční a zčásti raně barokní stavbou, kterou nechali postavit v letech 1611–1613 německy mluvící luteráni. Má podobu sálové baziliky římského typu. Jméno architekta není známo, pravděpodobně to byl italský dvorní stavitel císaře Rudolfa II. Giovanni Maria Filippi.
Kostel je kulturní a uměleckou památkou světového významu.
Otevírací doba: leden – prosinec
po, út, st, čt, pá, so: 09.30 – 17.00
ne: 13.00 – 18.00
Muzeum se otevírá vždy až po skončení bohoslužby
(zavřeno 25. prosince a na Velký pátek, 26. prosince, 1. ledna a v Pondělí velikonoční je otevřeno jako v neděli)
Přidat komentář