• Menu
  • Menu

Kostel Panny Marie Vítězné (Kostel Pražského Jezulátka)

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Kostel Panny Marie Vítězné (Kostel Pražského Jezulátka)

U Pražského  Jezulátka

Pražské Jezulátko (latinsky Jesulus Pragensis) představuje Ježíše Krista v dětském věku. Soška Jezulátka byla vyřezána  ze dřeva. Poté byla soška potažena plátnem a vymodelována pomocí barevného vosku. Obličejík děťátka je lemován světlými kudrnatými vlásky. Malé Jezulátko, oblečené pouze do košilky, je umístěno na čtverhranném podstavci. Jako symbol požehnání má soška zdviženou pravou ruku. Levá ručička je obrácená dlaní vzhůru,  v ní  je umístěno zlaté jablko. To má představovat vládu nad celým světem.

Soška Jezulátka je odívána do  nádherných šatiček a zdobena vzácnými šperky.  Používá 2 korunky a asi 46 šatiček /ve sbírce jich je více jak 100. Šatičky  postupně darovali věřící. Zvyk oblékat Jezulátko je prastarý. Nejstarší  dochované šatičky daroval Jezulátku císař Ferdinand III. Velmi stará je i funkce jeho šatnářek, která se svěřuje od roku 1747 anglickým pannám. Šatičky se střídají 10 x do roka podle období. Např. O Velikonocích má bílé, O Bílé neděli červené, v adventu fialové apod.  Královské šatičky s hermelínovým pláštíkem obléká pouze při slavnosti korunovace.

Nejvýznamnější jsou šatičky, které vlastnoručně vyšívala sama Marie Terezie (zelené se zlatou výšivkou), jsou mezi nimi např. čínské a vietnamské oblečky nebo šatičky věnované v roce 1996 španělským rodem Manriquez de Lara, ušité ze starodávného kněžského oblečení. Z oblečení a dalších náboženských předmětů bylo vybudováno malé muzeum.

Pražské Jezulátko

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s přilehlým klášterem bosých karmelitánů se nachází v Praze 1 pod Petřínem v Karmelitské ulici na Malé Straně. Dne 21. července 1613 byl kostel zasvěcen Nejsvětější Trojici.  Kostel  je zčásti renesanční a zčásti  raně barokní stavbou, kterou nechali postavit v letech 1611–1613 německy mluvící luteráni. Má podobu sálové baziliky římského typu. Jméno architekta není známo,  pravděpodobně  to byl  italský dvorní stavitel císaře Rudolfa II. Giovanni Maria Filippi.

Kostel Panny Marie Vítězné

Kostel je kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Otevírací doba: leden – prosinec

po, út, st, čt, pá, so: 09.30 – 17.00

ne: 13.00 – 18.00

Muzeum se otevírá vždy až po skončení bohoslužby

(zavřeno 25. prosince a na Velký pátek, 26. prosince, 1. ledna a v Pondělí velikonoční je otevřeno jako v neděli)

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *