• Menu
  • Menu

Vodní tvrz Křepenice Jakuba Krčína z Jelčan

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Vodní tvrz Křepenice Jakuba Krčína z Jelčan

Vodní  tvrz Křepenice, najdete asi  8 km sz od Sedlčan,ve stejnojmenné obci . Tuto renesanční  tvrz v r.1584 zbudoval Jakub Krčín z Jelčan  uprostřed rybníka a nazval ji hrdě  Nový hrádek Krčínov nad Křepicí. V současné době se dá rybník pouze tušit. Tvrz byla v 90. letech vrácena původním majitelům, šestičlenné rodině, která společně s hospodařením postupně celý objekt rekonstruje. Dno bývalého rybníka vypásá velké stádo ovcí a pouze kamenný přístupový most dává tušit, že tvrz stála uprostřed rybníka nazývaného Návesník. Jakub Krčín, známý budovatel jihočeských rybníků, koupil v roce 1850 Sedlčany a s nimi i Křepenice od Viléma z Rožmberka. Několik let po dostavbě hrádku Jakub opustil  služby u Rožmberků  a  až do roku 1597 se zde usadil. Zajímavostí  je , že se zde  mj. věnoval  alchymii. Poté odešel na zámek v Oděnicích. Po jeho  smrti podle smlouvy měla tvrzl zpět připadnout  Vilémovi  z Rožmberka , ale panství bylo předáno Zděnkovi Vojtěchu Popelovi z Lobkovic , protože mu Vilémův dědic  Petr Vok z Rožmberka  panství prodal.

Tvrz Křepenice
Tvrz Křepenice

Hlavní budova má čtvercový půdorys, v rozích jsou bašty s renesančními štíty, fasády zdobí sgrafitové kvádrování.  V minulosti sloužila  tvrz jako sýpka a interiéry byli zničeny . V přízemím vstupní hale je zachovaný malovaný trámový strop. Majitelé by v budoucnu objekt chtěli zpřístupnit a z bývalé sýpky by rádi udělali muzeum Jakuba Krčína z Jelčan . Pokud by se podařilo obnovit i původní rybník,  Sedlčansko by se mohlo pyšnit nádhernou památkou.

Pokud se budete pohybovat v této oblast , určitě si nenechte ujít zříceninu větrného mlýna nedaleko obce Příčovy. Z Křepenic  6,5 km, asi 3 km od Sedlčan.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.