• Menu
  • Menu

Výlet na Šumavu 4 – Polka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Výlet na Šumavu 4 – Polka

Obec založená v první polovině 18.století ležela nedaleko soutoku Poleckého potoka s Vltavou, do roku 1921 se jmenovala pouze Elendbachl (Elend – bída) . České pojmenování tehdy vzniklo podle něj, protože tvořil rozhraní vimperského panství a dělil jej na půlku či pólku.

V údolí Teplé Vltavy- Polka

Dobře naladěné po dobrém jídle i příjemném povídání v kavárně v Borové Ladě pokračujeme směrem na Račí. Jedeme krásnou krajinou, po pár kilometrech odbočka vpravo jasně velí  „zatočte“! Po několika desítkách metrů je vpravo malé parkoviště, jsme v malebném údolí,  vlevo  je vodní plocha tzv. Dolní Polecká nádrž.. Jmenuje se to tady Polka.

Polka Šumava

Polka se nachází na území Národního Parku Šumava v nadmořské výšce 830 m. Jdeme nejdříve k vodě, kde se i chvílemi zatřpytí na vodní ploše slunečné paprsky. Dále nad nádrží se pilně pracuje, řezavé tóny dřevařských pil, se snaží trochu zkrotit a regulovat tok Teplé Vltavy, pramenící nedaleko Kvildy, která se tady stýká s Poleckým potokem.

Polka Šumava – Polecký potok

Pokračujeme k penzionu Polka, který je posledním dochovaným stavením zaniklé dřevařské osady Polka, kterou založil rod Schwarzenberků v roce 1730. Osada zanikla v roce 1950. Bývalý dům Johanna Selbitschky prošel v  letech 2010 – 2011 náročnou rekonstrukcí a dnes slouží jako ubytovací zařízení i restaurace.  Při naší návštěvě byl penzion zavřený, škoda, podobně jako kolemjdoucí turisté, jsme se  těšily na dobrou kávu na terase.

Polka Šumava – penzion Polka

Protože čas pokročil, výlet na jezírko i Bučinu, o kterém nám řekl nadšený šumavský  turista, by jsme už nestihly. Poradil nám kratší procházku nad parkovištěm, kde na stráních s výhledem do krajiny, je místo zaniklé obce. Jen lesknoucí křížky, hromady suti zarostlé v poli i mezích, opuštěné kamenné korýtko s vodou  a starý včelín, kde jsou včely,   připomínají místo, kde byl život. Usedáme na lavičce na vyhlídce, tak trochu se smutkem zapadlo i slunce za horizont.

Zaniklá obce , Polka

Polka

Obec založená v první polovině 18.století ležela nedaleko soutoku Poleckého potoka s Vltavou, do roku 1921 se jmenovala pouze Elendbachl (Elend – bída) . České pojmenování tehdy vzniklo podle něj, protože tvořil rozhraní vimperského panství a dělil jej na půlku či pólku. Na jeho horním toku byla postavena umělá vodní nádrž (1839) a celý byl upraven k plavení dřeva.

Na levém břehu Vltavy stály škola, zájezdní hostinec s ubytováním, hamr a pila, na pravé pak podél uvedeného potoka vlastní obec. V roce 1913 byl místní mlýn přebudován na elektrárnu, voda k ní je vedena novým 1,8 km dlouhým náhonem z Vltavy.

Cestou směrem na Knížecí pláně asi 1,5 km od Polky vznikla kolem roku 1840 její menší část ( 5 chalup a jedna samota), které starousedlíci říkali Berg nebo Diana, za první republiky nazvaná Nová Polka (Neu-Elendbachl). Stávala obecní pec a pazderna.

text: Honza Reichardt, 2006

Zaniklá obce , Polka

 

Bazén v Srní

Po krásném dni tady na Šumavě se vracíme do Srní. Zhoršená situace s kovidem nám zavře i bazény  /a na jak dlouho, to nikdo nevíme/a tak rychle plavky a  šup do vody. Je tu několik dětí s prarodiči a mladí lidé. Hotel z bazénem byl  naší variantou na hlášené deštivé počasí. Od zítra 9.10.2020 budou bazény, sportoviště a mnoho dalšího…uzavřeny.

Hotel Srní

 

.

 

 

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *