• Menu
  • Menu

Výlet na Šumavu  8 – Horská Kvilda

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Výlet na Šumavu  8 – Horská Kvilda

Náš poslední výlet na Šumavě (ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru).

Přes Hamerské domy k Antýglu

Dnes je náš poslední den na Šumavě (ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru). Konečně přestává pršet. Parkujeme na turisticky oblíbené Horské Kvildě, která patří k nejvýše položeným obcím v  České republice. My vyrážíme  směrem na Antýgl.

kolem Hamerského potoka- Horská Kvilda

Pokračujeme malebným údolím Hamerského potoka s rozesetými dřevěnými domky na okolních stráních. Slunce nesvítí, krůpěje vody projasňují barvící se listí na stromech i překrásnou okolní šumavskou přírodu.

kolem Hamerského potoka- Horská Kvilda

Hamerské domy

Přecházíme můstek na zurčícím Hamerském potoce a vystoupáme na louku, kde stojí  dva zachovalé staré domy. Jsme na místě, které je spojené s těžbou zlata v minulosti. Zlato se dobývalo jednak rýžováním v náplavech, jednak dolováním na primárních ložiscích. Byl zde nalezeny haldy hlušiny po dolování, šachtice a propadlé štoly (pinky). Pinky, kterých bylo zaměřeno v okolí Horské Kvildy přes 400, jsou seskupeny do pinkových tahů. Největší pinky dosahují průměru 12 m, jejich největší hloubka je kolem 5-6 metrů. Hojné nálezy těchto středověkých zlatých dolů jsou situovány v lese v pramenné oblasti mezijezerního potoka severně od Horské Kvildy, jižně od vrcholu Břemene, a konečně zde nad námi, v lese od západního konce obce směrem k Hamerským domkům (pinkový tah cca 300 metrů dlouhý). Zlatonosnou horninou je zde převážně křemen a arzenopyritem, se kterým zlato tvoří srůsty. .

Hamerské domky

 

Zlato se získávalo tak, že se vytěžená hornina roztloukala v zlatorudných mlýnech a do rozemletého prachu byla přidávána rtuť, se kterou se pak slučovalo zlato uvolněné z rozemleté horniny. Směs zlata a rtuti se jmenuje amalgám. Následně se rtuť odpařila a bylo získáno relativně čisté zlato.

kolem Hamerského potoka- Horská Kvilda

Na loukách podél toku Hamerského potoka v okolí Hamerských domků jsou velmi dobře patrné mísovité prohlubně po povrchové těžbě zlatonosných rozsypů a místy jsou patrné i strouhy, jimiž byla přiváděna voda k právě těženým partiím nebo zbytky hrází zadržovacích vodních nádrží.

Od Hamerských domků pokračujeme lesní cestou k Antýglu, kam je to pěšky ještě asi 3 km. Nebe se zatáhlo a slejvák nás asi nemine.  Zpět k autu musíme buď stejnou cestou nebo po silnici.

kolem Hamerského potoka- Horská Kvilda

Volíme druhou možnost, na Horskou Kvildu je to po silnici 12 km. Zkoušíme stopovat. Zastavuje nám první auto, které konečně jede. Sympatičti mladí lidé s velkým psem z Českého Krumlova. Zastavují nám pár kilometrů před Horskou Kvildou.  Jsme smutní ze situace s kovidem a přejeme si vzájemně  nejen hodně zdraví, ale také hodně sil. Během minutky jede další auto, překvapuje nás, že nám hned zastavuje. Super, známe se ! Potkali jsme se včera v Kvildy Càfê. Díky!

kolem Hamerského potoka- Horská Kvilda
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *