Přírodní památka
Je 5 hodin ráno, vyrážím z Prahy do Plzeňského kraje. Vybavená svačinou a termoskou s čajem /to ještě netuším, jak se mi bude hodit. Měla bych stihnout východ slunce u Kařezských rybníků. Moc nevím, kde zastavit, jediná cesta, kde se dá zastavit /protože to tady neznám/ je zabahněná, u další je zákaz vjezdu. Risknu tu zabahněnou. Venku je ukrutná zima, myslím tak 2 stupně pod nulou, mám péřovku, ale ruce mrznou.
Jdu po kovové traverze u Dolejšího Kařezského rybníku, doufám, že nežuchnu do vody. Pokračuji po zatravněné hrázi až k místu, kde se zdravím se stádem daňků, kteří se vyhřívají na části, kde už svítí slunce.
Rostliny jsou jak z pohádky zmrzlé. Vracím se zpět a pokračuji na společnou hráz mezi Dolejším a Hořejším rybníkem. Hráz s velkými vzrostlými stromy, ptáčkové zpívají jak o život, sem tam nerada vyplaším nějakou kachnu, ale jinak boží ticho. Dojdu až na konec hráze, je to nádhera. K autu se vracím s promáchanými botami i ponožkami a klepu se zimou. Dnes se mi opravdu hodily náhradní fusky a suché boty. Jedu kolem dalších rybníků, s názvy Bechyňský a Němec, které do soustavy Kařezských rybníků také patří, další náhradní boty už nemám a tak jen smutně zamávám z okna.
Pokračuji k dalšímu z rybníků, do Cekova
Přírodní památka – Kařezské rybníky
Soustava 4 rybníků o celkové výměře 66, 59 ha se rozkládá v Hořovické brázdě v katastrálním území Kaříze, Kařez a Cekov, v nadmořské výšce 447-458 m. V okolí rybníků se nachází většinou hydromorfní půdy typu glejů, které pokrývají zbytky vlhkých až čerstvých luk.
Přírodní památka je tvořena čtyřmi rybníky Dolejší Kařezský, Hořejší Kařezský, Bechyňský a Němec.
Důvodem vyhlášení je především ochrana rybníků jako hnízdiště a tahového stanoviště vodních ptáků, území je zároveň zařazeno do „Přehledu vodních a mokřadních biotopů České republiky“ podle Ramsarské konvence jako mokřad lokálního významu.
Vodní plocha rybníků je lemována litorálním porostem s pestrou skladbou mokřadních rostlin zejména kolem rybníků „Bechyňský“ a „Hořejší Kařezský“, kde sporadicky roste kosatec sibiřský /Iris Sibiricaú, zástupce našich orchidejí prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a vzácně též úpolín nejvyšší (Trollius altissimus)-
Ze zajímavých druhů Avifauny zde žije Strnad rákosní , Moudiváček lužní, Bekasina otavní, Pochop rákosní a další.
Rezervací protahuje cca 10 druhů bahňáků, ze vzácnějších kulík písčitý, slučka malá, vodouš bahenní a rudonohý, vodouš šedý, pisík obecný, skokan zelený a hnědý, kuňka žlutobřichá a další.
Přírodní památkou byla Kařezské rybníky vyhlášeny v roce 1992.
Přidat komentář