• Menu
  • Menu

Výlet okolo Vodní nádrže Lac Dixence, Švýcarsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švýcarsko » Výlet okolo Vodní nádrže Lac Dixence, Švýcarsko

Valiské Alpy

V mých očích je Švýcarsko jednou z nejkrásnějších evropských zemí. Neříkám to kvůli životní úrovni a organizovanosti celého státu, nakonec Švýcarsko je jediná země, kde jsem byla na pár hodin zavřená. Říkám to kvůli krajině-přírodě, kterou se tato malá země může pyšnit. Hory, jezera a překrásná městečka, to je pro mne tradiční obraz jednoho z nejbohatších států v Evropě.

Bernské Alpy, které inspirovali mnoho návštěvníků umělců k vytvoření literárních i výtvarných děl, jsou na rozdíl od Valiských alp níže položené a zelené. Pokud se to dá tak říct, Valiské alpy jsou oproti tomu spíše kamenité a špičatější.

Vodní nádrž Lac Dixence

Vodní nádrž Lac Dixence se nachází v jihozápadním cípu Švýcarska ve Valiských alpách. Možná jste o ní ještě nikdy neslyšeli, ale jedná se o nejvyšší přehradu na světě, do které je zabudována hydroelektrárna fungující na principu gravitačního přečerpávání. 285 metrů vysoká betonová přehrada dodává energii do 4 elektráren a ročně zásobuje energií na 400 000 švýcarských domovů. Další „nej“ tohoto díla je jeho rozloha. Povrch 4 km2 ji řadí do kategorie druhého největšího jezera ve Valiských alpách a největšího jezera, které se nachází nad úrovní 2000 výškových metrů. Konstrukce celé přehrady začala už v roce 1950 a byla dokončena v roce 1964. Přehrada je v provozu od roku 1965- tedy celých 50 let!

Lac Dixence
Lac Dixence

Pokud jste fanoušky „industriální turistiky“ a milujete zajímavé průmyslové objekty, pak určitě vyrazte směrem na jih Švýcarska- do města Sion, ze kterého vede menší silnice skrz horská údolí až přímo pod přehradu. Auto můžete zaparkovat na místním parkovišti a k přehradě se vydat buď pěšky, nebo lanovkou. Obě cesty vás dovedou nahoru k přehradě, kde se vám naskytne překrásný výhled na rozsáhlou bílo-modrou vodní plochu a okolní kopce. Po přehradě se můžete volně procházet. Navíc je tu instalována i výstava mapující vznik a princip fungování přehrady.

Není to ovšem pouze přehrada, co každodenně láká stovky turistů k návštěvě. Také samotné Valiské alpy se mohou stát důvodem k návštěvě. Okolo přehrady vede krásná značená stezka. Terén je rovinatý a trasa není fyzicky náročná. Vede skrz tunely s výhledy na okolní hory a ledovce.

Pokud máte na návštěvu vyhrazený celý den, doporučuji se vydat na jednu z mnoha zdejších túr. Cílem může být například vrchol Mont Blava 2932 m, nebo jedna ze zdejších horských chat. Neděste se výšky. Parkoviště pod přehradou je samo o sobě ve výšce nad 2000 m n.m., takže výsledné převýšení vašeho výletu nebude tak velké, jak se zdá. I my jsme se rozhodli pro výlet do zdejších hor. Cestou jsme sice potkávali jen málo turistů, ale mezi nimi nechyběly jak děti tak starší již bělovlasí výletníci.

Výšlap na okolní vrcholky určitě stál za to. Barevné horské kvítky, výhledy na ledovce a na přehradu z „ptačí perspektivy“ to je jen malý výčet odměn, které jsme po cestě posbírali.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.