• Menu
  • Menu

Výlety Kokořínsko

Neděle ve skalách

Mšeno, často označované jako vstupní brána do CHKO Kokořínsko, odtud se vydáváme po modré turistické značce  míjíme po pravé straně  Františkovu alej a  pokračujeme mokrými, bahnem a pískem pokrytými lesními cestami mezi skalisky k rokli Apatyka.

Vydatný noční déšť  i chladné a zamračené počasí  v neděli zastavilo příliv turistů a my si to náramně užíváme. Pokračujeme na Pokličky, odtud dolů po červené  turistické značce /Máchova cesta/ kolem Pšovky do Ráje  /tady za normálních okolností určitě využijte místní občerstvení/ škoda, že je zavřeno, my máme  jen tatranku, čaj a pivo.

 

Pšovka,  romantická cesta Kokořínským údolím, zčásti na dřevěných chodníčcích  s množství tůní a tůněk, nyní zde začínají kvést blatouchy. Z Ráje jdeme přes most doprava po žluté  k Bludišti  /trošku krpálek nahoru/, pokračujeme po žluté na vyhlídky a přes Romanov a skalní divadlo se vracíme do Mšena.  Nakoukneme přes plot na známé lázně Mšeno.

 

 

Celý kraj kolem Kokořínska   je lesnatý a nachází se tu veliké množství skalních útvarů a roklí. Lidé sem přicházejí za krásnou přírodou a  také, pokud situace dovolí, chodí na známé hrady Houska Kokořín, Bezděz… Přes 10 km našlapaných kilometrů, až na pár kapek nám počasí nakonec přálo. Na Pokličkách se chvíli i objevilo sluníčko, skvělý výlet

 

Františkova alej – obnova historické cesty v krajině Mšena

Františkova alej vznikla z iniciativy přátel, studentů a rodiny Ing. Františka Smýkala, vynikajícího sadovníka, pedagoga, člověka který celý svůj život zasvětil zahradní a krajinářské architektuře, 20 let byl pedagogem na VOŠ Zahradnické v Mělníku.

Rokle Apatyka

Rokle dostala své jméno podle množství léčivých bylin, které zde byly hojně sbírány. Teplotní inverze v rokli je Příčinou, že se zde vyskytují pro tuto oblast netypické horské a podhorské rostliny. Na jaře se prohřívá jen horní vrstva vzduchu, proto tu zůstává ležet dlouho sníh. V létě zase do ní stéká studený vzduch a teplý stoupá vzhůru. To způsobuje vegetační inverzi, tedy zvrat vegetačních pásem. Chladnomilné druhy, které jsou typické pro vyšší nadmořské výšky, rostou hluboko v rokli v nízké nadmořské výšce. Naopak teplomilné druhy z nízkých nadmořských výšek rostou vysoko nad roklí.

Kokořínsko

 

Pokličky

Pokličky jsou pískovcové sloupy s tzv. poklicemi. Útvary vznikly zvětráváním pískovců. Při zvětrávání jednotlivých pískovcových bloků erozi lépe odolávají horní vrsty železitého pískovce než spodní měkčí polohy s příměsí jílu. Tím vzniká hřibovitý tvar s pevným kloboukem posazeným na úzké noze.

Bludiště

Krásné skalní město je jen pár metrů od silnice vedoucí z Mšena do osady Ráj. Při pohledu se shora je bludiště jako skupina skal. Vstup do bludiště je po vytesaných  strmých schodcích ve skále. Bludiště tvoří dlouhé  úzké  a  navzájem se křížící a spojující chodbičky v pískovcovém bloku, které vznikly  díky puklinám v pískovci a při zvětrávání horniny se zvětšují.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *