• Menu
  • Menu

Vyšehradský hřbitov Slavín

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Vyšehradský hřbitov Slavín

Svátek všech Svatých – Dušičky

Na přelomu měsíců října a listopadu staří Keltové slavili konec roku a vzívali svátek Samhain. V tomto období se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Duše zesnulých se vrací zpátky na zemský povrch a živí můžou navštívit podsvětí. Jako ochrana před zlými duchy velí tradice zapalovat ohně a svíčky. S nástupem křesťanství byl keltský svátek nahrazen na našem území svátkem Všech svatých, Dušičkami. Vzdejme holt a připomeňme si v nastalém čase památku velkých osobností našeho národa a vydejme se na místo jejich posledního odpočinku.

Pohled z Vyšehradu

Vyšehradský hřbitov

Původně farní hřbitov na pražském Vyšehradě se koncem 19.století změnil na české národní pohřebiště. Dnes je na vyšehradském hřbitově, v bezprostřední blízkosti kostela svatého Petra a Pavla, pochováno na 600 významných českých osobností. Náhrobky tvoří rozsáhlou galerii hřbitovní plastiky od J.V. Myslbeka, F. Bílka, K. Lidického a dalších umělců. V pokoji tady odpočívá namátkou Karel Čapek, Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a mnoho a mnoho ostatních hudebníků, herců, vědců a světoznámých českých velikánů.

Vyšehradský hřbitov

Dominantou hřbitova je společná hrobka nejzasloužilejších osobností českého národa, Slavín. Ta byla postavena podle projektu A Wiehla v letech 1889-1993. Na přední straně pomníku najdeme tabule se jmény prvních patnácti pochovaných. Úplně prvním, který v této hrobce na věčné časy spočinul v roce 1901, je básník Julius Zeyer. Zatím posledním, jehož ostatky sem byly uloženy, je dirigent Rafael Kubelík, který skonal roku 2006.

Vyšehradský hřbitov

Vyšehrad

Samotný Vyšehrad se stal symbolem nejstarších českých dějin. S tímto místem jsou spjaté staré pověsti o kněžně Libuši a Přemyslu Oráčovi, udatném rytíři Horymírovi a jeho koni Šemíkovi nebo o dívčí válce. Od roku 1962 je národní kulturní památkou.

Vyšehrad

Nejsnažší přístup do celého areálu je ze stanice metra C Vyšehrad, Táborskou a Leopoldovou branou. Kromě procházek a odpočinku v hradním parku se nám naskytne množství vyhlídek na Vltavu, průmyslový Smíchov, v čele s místním pivovarem, a velmi známé panorama Pražského hradu s Železničním mostem přes Vltavu. O historii celého místa nás rád poučí průvodce v komentovaných prohlídkách po nejvýznamnějších částech Vyšehradu po celý rok. O víkendech, mimo období ledna-března, si můžeme prohlédnout Martinské kasematy nebo gotický kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Dále je přístupné Staré purkrabství, Galerie Vyšehrad či Gotický sklep. Na Vyšehradě najdeme také románskou rotundu sv. Martina, která je nejstarší stavbou svého druhu na území Prahy. Můžeme tady také spatřit některá zákoutí, známá z televizních seriálů Hříšní lidé města pražského nebo Neviditelní.

Rotunda sv. Martina

Objednávky prohlídek Vyšehradu s průvodcem je možné domluvit osobně v infocentru Špička, v ulici V Pevnosti, nebo na telefonních číslech 241 410 348; 261 225 304.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *