• Menu
  • Menu

Wroclaw

Wroclaw z trpasličí perspektivy

Wroclaw – starobylé město ležící pouhých 60 km od českých hranic rozkládající se na několika ostrovech uprostřed řeky Odry překlenuté údajně stovkou mostů.  Kromě spletité, téměř tisíc let trvající česko – německo – polské historie, mnoha architektonických památek, jednoho z největších středověkých náměstí v Evropě a první modernistické budovy z železobetonu na světe, se může pochlubit ještě jednou unikátní atrakcí. Rozhodně se vyplatí tady koukat pod nohy.

Motocyklista
Motocyklista

Trpaslíci (polsky krasnale) jsou po celém centru a dodnes se množí. Postávají na rohu náměstí, lenoší v rozích, vysedávají na schodech, šplhají po sloupech, stěhují kameny a lezou po římsách. Každý má svoje jméno a obvykle i profesi. Můžeme tu potkat hasiče, letce, ekonoma, zubaře nebo snílka.

Vznikli jako produkt tzv. Pomerančové alternativy, která zpočátku reagovala na vyhlášení vyjímečného stavu v r. 1981, kterým chtěj Wojciech Jaruzelski oslabit hnutí Solidarita. Mladí lidé se  rozhodli poukázat na absurditu režimu originálním způsobem – chodili po městě převlečení za trpaslíky, rozdávali květiny a letáky na podporu VŘSR, čistili dlažbu kartáčky na zuby, zpívali a snažili se pobavit. A tak trochu provokovat.  Generálu Jaruzelskému vyrostla trpasličí konkurence jménem Pumpernikel vyzývajíci k závodům ve zbrojení, ale zatýkat za provolávání budovatelských hesel se ale nikdo neodvážil. Trpaslíci se pak stali symbolem revolty.

Krasnale
Krasnale

V roce 2005 se první z nich vrátil do ulic v bronzové podobě. Vytvořil ho sochař a malíř Tomasz Moczek. A další následovali. Dnes je jich kolem 170 a číslo to rozhodně není konečné.

Luca Mali

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *