• Menu
  • Menu

Zákupy – zámek a památky

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Zákupy – zámek a památky

Zákupy

Do  města Zákupy, rozprostřené nad říčkou Svitavou,  mě zavedla cestou od České Lípy náhoda a taky kručení v břiše. Tady určitě bude nějaká hospoda, kde si dám malý oběd. Restauraci jsme nenašla, ale objevila jsem pozoruhodné město s bohatými tradicemi a významnými památkami. Hlad jsem zahnala v malé pekárně na náměstí, miluji chlebíčky, musím ale říci, že tyhle „domácí“ mě opravdu nenadchly!

Zákupy – Sloup Nejsv. Trojice

Nevadí, o to více byla příjemná krátká procházka městem. Z náměstí, od sloupu Nejsv. Trojice, ulicí se zajímavými domy lidové architektury, jsem došla k zajímavému,  z části rekonstruovanému, ale krásnému  kostelu sv. Fabiána a Šebestiána. Jen doufám, že dosti zdevastovaný kostel se podaří opravit.

kostel svatých kostel svatých Fabiána a Šebestiána

Zahrady –  zámek Zákupy

Národní kulturní památka, rozsáhlý zámek, se nachází na okraji města Zákupy. Habsburský zámek s luxusně vyzdobenými a bohatě zařízenými pokoji, jež připomínají letní pobyty císaře Ferdinanda Dobrotivého.  K vidění je byt císařova hofmistra, jídelna, biliárový sál, apartmá císaře (oblékárna, salon), ložnice císařského páru, apartmá císařovny (oblékárna, pracovna, pokoj komorné, čekárna dvorních dam, salon). Zachována i kaple, v níž se roku 1900 oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este s Žofií Chotkovou. Raritou je výtah z roku 1870. Místo pobytu dalších Habsburků, zejména předposledního majitele zámku císaře Františka Josefa I. či korunního prince Rudolfa. Medvěd v zámeckém příkopu, v blízkosti park a zahrada. K výročí 100 let zámku v majetku samostatného českého státu byl navíc zpřístupněn byt lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky.

zámek Zákupy

Cestou k zámku, jdu k řece Svitávce, na jejímž břehu je znovu několik krásných domů lidové architektury. Na zámku nikdo není,  před vstupem pod mostem, bydlí medvěd, z druhé strany je pak velká voliéra. Chvíli obdivuji čtvercové nádvoří, trochu mě zde ruší různé rozvěšené modré plakáty. Nevím, zda je otevřeno, ale v každém případě stojí za to navštívit krásnou zámeckou zahradu a park. Část teras i schodiště v zahradě se opravuje a tak  není možné si zahradu prohlédnout z ptačí perspektivy.  Park je šťavnatě zelený, vzrostlé vzácné dřeviny i zpěv ptáků spojený s  radostným smíchem  školních žáčků, je balzámem na duši.

Lidová architektura Zákupy

Barokní zahrada

Nevelká zahrada bývala kdysi chloubou svých majitelů. Na jejím zřízení se pracovalo od počátku 70. let 17. století. Zásadní význam měla však až úprava z počátku 18. století za Anny Marie Františky. Její druhý manžel byl poslední příslušník rodu Medici, Giovanni Gaston, pozdější toskánský vévoda. Přestože manželství nebylo příliš šťastné, Anna Marie Františka měla úzké vazby na italské prostředí. To se projevilo i ve vzhledu zahrady, která patří k nejvýznamnějším aplikacím italského typu terasové zahrady u nás. Není stoprocentně jasné, kdo zahradu projektoval, buď to byl Occtavio Broggio (syn Julia Broggia), nebo nový vévodkynin stavitel z Prahy Jan Jindřich Klingenleitner.

Barokní zahrada Zákupy

Anglická zahrada

Zákupský krajinářský park byl založen v 19. století na ploše vymezené barokní zahradou, městečkem a budovou koníren. Z původního vybavení parku zbyl pouze zahradní, tak zvaný švýcarský, domek, rybníček se třemi ostrůvky, který umožňoval majitelům projížďky na lodičce, a torzo neogotických skleníků, které byly postaveny v roce 1851. Vzhledem k naprosté absenci údržby park po zestátnění pozvolna chátral, v padesátých letech byl využíván na záhumenky pro místní obyvatele a jako zdroj palivového dřeva. V 70. letech, kdy bylo uvažováno o jeho rekonstrukci, zde bylo hodnoceno 907 stromů poměrně dobré dendrologické skladby a sadovnické hodnoty. K rekonstrukci však nedošlo, park byl ponechán i nadále bez jakýchkoli pěstebních zásahů a během dvaceti let se z něj stala naprosto neprostupná džungle. V roce 1998, kdy bylo k rekonstrukci přikročeno, zde bylo evidováno již jen 534 stromů, z nichž 223 bylo určeno k odstranění. Jednalo se v převážné většině o přerostlé nálety olší, jív a vrb. Park má rozlohu asi 6,5 ha. Délka cest je 2,8 km.

Anglická zahrada Zákupy

Více informací o zámku : zde https://www.zamek-zakupy.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *