• Menu
  • Menu

Zámecký park Lány

Za plotem

Hned u parkoviště mě vítá sám T.G.Masaryk na koni. Vznešená postava prezidenta Masaryka stojí před stejnojmenným muzeem T.G.M tady v Lánech. Muzeum bylo otevřeno v roce 2003 v zrekonstruovaném špýcharu. Do muzea, společně s Pamětní síní Dr. Alice Masarykové, se dostanete celoročně. Alejí jdu k zámku. „Miloš tady dnes není“ ! hlaholí na mě cyklista, když procházím kolem brány zámku v Lánech. Takže oběd nebude, no nic. U brány je ostraha a nevypadá, že by s ní byla řeč. Na můj dotaz, zda mohu vstoupit do parku, je jasně zamítavá odpověď. Zámek koupil v červenci 1921 stát jako letní prezidentské sídlo. S jeho přestavbou pomohl architekt Josip Plečnik.

u zámku Lány

Kolem zámku do polí

Jdu podél zámku dále do polí. Zakaboněná obloha ukázala svou krásnou tvář, slunce prosvítilo listnatou alej i ozim zasetý na polích. V některých částech zdi se otevřel průhled do krásného parku. Zámek za plotem vidět skoro není, vyčuhuje pouze barokní kostel Jména Ježíš, který je se zámkem spojen krytou chodbou. Kostel byl vybudovaný původně jako zámecká kaple  podle návrhu Františka Ignáce Préea 1747-52  s cenou sochařskou výzdobou.

kolem zámeckého parku Lány

Zámecký park

Park založil roku 1770 Karel Egon I Furstenberk.  V r. 1785 zřídil hospodářský správce a experimentátor M. G. Stumpf kolem zámku malé arboretum a rozárium. V letech 1849-50 byl zasypán vodní příkop a park dostal podobu anglického krajinářského parku o rozloze 110 ha. Hlavní úpravy se uskutečnily v 70. a 80. letech 19 stol. a podle návrhu J. Plečnika v letech 1921-30.

zámecký park Lány

 

V parku je socha Jenovefy s laní ze 70. let 19.století: od J. Jandy, záp. od zámku palmový skleník z let 1789-80. Zámek si můžete  prohlédnout pouze při mimořádných příležitostech, park je přístupný stejně jako kostel a skleník  od dubna do konce října. Navštívit je možné také ukázkovou část Lánské obory s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře. Tady se platí vstupné 15 Kč.

Z Lán k oboře vede Naučná stezka, kde jsou informační tabule. Stezka je otevřená celoročně.

kolem zámeckého parku Lány

Otevírací doba:

Lánský zámek je nepřístupný.

Zámecký park:
od dubna do října
ve středu a čtvrtek od 14.00. do 18.00.,
v sobotu, neděli a ve svátky pak od 10.00. do 18.00.

Muzeum TGM:
od úterý do neděle od 9.00. do 17.00.

Muzeum T.G.M

Hřbitov je volně přístupný.

Vyhlídka u naučné stezky Lánské obory:
od 1. května do 30. září
ve středu a čtvrtek od 14.00. do 18.00.,
v sobotu, neděli a ve svátky pak od 10.00 do 18.00.

kolem zámeckého parku Lány
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *