• Menu
  • Menu

Podzimní Sedlčansko a střední Povltaví

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Podzimní Sedlčansko a střední Povltaví

Rodinný výlet na sv. Václava

Vypadá to, že po loňské premiéře se pomalu stane tradicí akce Rodinný výlet na sv.Václava. Děda byl Václav, každoročně v tyto dny vrcholí babí léto a dokud bude chuť, nálada a sloužit zdraví, tak proč ne. Čeká nás, v rámci Středočeského kraje, možná trochu opomíjená oblast Sedlčanska, kaňon Vltavy, a když zbyde čas, malá perlička na závěr.

Jako děti jsme podnikli mnoho prázdninových cyklistických výšlapů po blízkém i širokém okolí obce Olbramovice. Dnes, ve věku zralejším, máme touhu poznat i trochu z historie tohoto kraje, která nás tehdy, upřímně řečeno, moc nezajímala.

Skanzen Vysoký Chlumec

Nedaleko Sedlčan se nalézá Skanzen Vysoký Chlumec. Do údolí Libíňského potoka jsou postupně přenášeny stavby, jimž na původním místě hrozí nebezpečí zániku. Najdeme tady několik obytných roubených domů, špýchary, kůlny a stodoly, ale také třeba vodní mlýn nebo včelín ze Sedlčan. Stavby ukazují vývoj lidové architektury od poloviny 17. století až do počátků století dvacátého na území Středočeské pahorkatiny a středního Povltaví. Správcem skanzenu je Hornické muzeum Příbram. V období od dubna do října je možné absolvovat dvě prohlídkové trasy, jednu základní a druhou zkrácenou na přibližně 60 minut.

Skanzen Vysoký Chlumec
Skanzen Vysoký Chlumec

Příčovy

Odbočujeme z hlavní silnice a míříme do Příčov. Celkem hezké vesničce, ne střediskové, vévodí zajímavá památka. Jedná se o zříceninu největšího, nejstaršího a snad i nejkrásnějšího větrného mlýna, který neleží v Holandsku. Některé historické prameny hovoří o tom, že mohl být vystavěn již na začátku 16. století, ale kdo ví…Každopádně na mě zapůsobila tato stavba podobně jako nedostavěný chrám v Panenském Týnci a rozhodně stojí za návštěvu.

Větrný mlýn Příčovy
Větrný mlýn Příčovy

Na Altánku

V Kamýku nad Vltavou překonáváme tok řeky a přijíždíme do Zduchovic. Odtud nás zelená turistická značka pohodovou procházkou dovádí k vrcholu Na Altánku, pod nímž se nachází stejnojmenná vyhlídka na jeden z meandrů Vltavy. „To místo je mi nějaké povědomé…“. Odpověď je jasná: „Aby ne, chodíš přece nakupovat do Kauflandu, a „modří“ už vědí!“. Pohled na Solenickou podkovu je vskutku dech beroucí.

Višňová 

Nemáme v chalupě orchestrion, ani nám do ní nefičí, ale…Je to až neuvěřitelné, že i po dlouhých dvaačtyřiceti letech od první klapky jde poznat některá místa, kde se natáčel dodnes oblíbený televizní seriál Chalupáři. Nacházíme se ve Višňové, obci na říčce Kocábě, asi 10 km od Příbrami. Kromě vzpomínání na staré (dobré?) časy stojí za vidění místní gotický kostel sv.Kateřiny. Původně byl postaven začátkem 14. století, nicméně dnešní podobu získal přestavbou v barokním slohu, během 17. století.

 

Začíná se pomalu stmívat a nám nezbývá než doufat, že konec září v roce 2018 bude stejně příjemný, jak ten letošní.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *