• Menu
  • Menu

Zámecký park Sychrov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Zámecký park Sychrov

Letošní poslední říjnová sobota je opět slunečná a neobvykle teplá. Toho je třeba náležitě využít. Původní plán, navštívit po letech vysílač Ještěd, nám hatí předpověď silného větru na horách. Za Turnovem tedy odbočujeme doleva a parkujeme auto na parkovišti Státního zámku Sychrov. Celodenní stání nás vyjde na 50,-Kč. Dnes ovšem nevyužijeme nabídky prohlédnout si interiéry zámku. Dáváme přednost procházce po přilehlém zámeckém parku.

Zámecký park

Anglický park

Za symbolický poplatek 30,-Kč přes nádvoří procházíme do zámeckého parku. Je vytvořen v anglickém duchu. Největší rozkvět zaznamenal r. 1850, kdy se jeho budování ujal kníže Kamil z Rohanu. Dodnes se v něm dochovalo několik významných dřevin a staveb.

Zámecký park

Park je rozložen na třech osách vycházejících ze zámku. Hlavní centrální osa je průhledová a zakončena stavbou oranžérie. Ta vytváří jakousi protiváhu budovy zámku. V hlavní sezóně je zde otevřena kavárna, s možností posedět i na venkovní „zahrádce“. Hned vedle Oranžerie stojí bývalá Vodárenská věž z roku 1891.

Zámecký park

Druhá osa (z pohledu od zámku pravá) je zároveň příjezdová cesta, lemována alejí pyramidálních dubů, která pokračuje lipovou alejí. Levá, severovýchodní osa, prochází romantickou zříceninou nazývanou Arthurův hrad. Ten tady stojí od první poloviny 19. století. Z parku se k němu nedostaneme. Nachází se za plotem a vede k němu modrá turistická značka od parkoviště.

Zámecký park

Mezi další zajímavé objekty parku patří několik fontán, vyhlídka prince Rudolfa, s výhledem na Sychrovský železniční viadukt a Jizerské hory a například čínské jezírko s mostkem.

Ke všem stavbám se dostaneme pohodlně po rozsáhlé síti hlavních cest a vedlejších pěšin.

Oběd – restaurace U zvonice

K občerstvení nebo k obědu můžeme využít Hostinec Konrád naproti parkovišti. My však upřednostňujeme doporučení a přesouváme se do nedalekých Vlastibořic. V malé vísce, vzdálené od Sychrova asi 4 kilometry, je Restaurace U zvonice. Příjemná a vstřícná obsluha nám nabízí výběr z klasické české kuchyně i minutek ve velmi sympatickém prostředí. Jsme rádi za návštěvu i doporučení známých.

Vlastibořice

Kopicův statek

Cestou domů se ještě zastavíme v Kacanovách. Odtud se vydáváme lesní roklinou ke Kopicovu statku. Kopicův statek (dříve Jirošova rychta) je roubená usedlost z konce 18. století. Jedná se o jeden z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu.

Kopicův statek

Vojtěch Kopic byl známý jako naivní sochař. Od čtyřicátých let 20. století až do své smrti v rokli pod statkem vytesal v pískovcových skalách řadu reliéfů.

Kopicův statek

Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, výjevy z církevních bájí a pověstí, doplněné verši. Prvními sochami, které zde Vojtěch Kopic začal roku 1939 tesat byli sv. Václav a prezident Masaryk. Jako správný vlastenec vtesal Vojtěch Kopic do pískovců i další významné osobnosti – Mistra Jana Husa, sv. Václava, Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV. Většinu reliéfů doplňují rozmanité lidové moudrosti, verše a citáty.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *