Vodní zámek Červená Lhota
Ani jeden z nás jsme doposud nenavštívili krásný renesanční vodní zámek Červená Lhota, který stojí na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím jej spojuje jen kamenný most. Počasí bylo nádherné a silnice k zámku nás vedla krásnou alejí. Bez problémů jsme našli parkoviště, kde nás přivítali dva kluci, kteří vybírali parkovné. Byli převlečeni za Spidermana a Batmana. Zaplatili jsme jim 60 korun, vyfotili se s nimi a vydali se pěšky po cestě, kde stánkaři prodávali kdejaké hlouposti.
Kolem jezera
Bylo poledne takže jsme se nejprve usadili v restauraci přímo naproti zámku a vychutnali si oběd s výhledem na zámek. Objednali jsme si karbanátky s pečeným bramborem a salát. Vzhledem k velké návštěvnosti na nás vyšla prohlídka až za hodinu a půl. Chtěli jsme si půjčit v mezičase lodičku, ale na tu bychom čekali dalších 45 minut, takže já s Petrou jsme se šly projít okolo jezera a Linda s Vlastíkem si šli prohlédnout zámecký kostelík Nejsvatější trojice, který je určen k bohoslužbám, modlitbám a jsou zde pochovaní někteří z tehdejších majitelů zámku.
2 okruhy na zámku Červena Lhota
V domluvený čas prohlídky jsme se všichni sešli před zámkem. Měli jsme zaplacené 2 okruhy – zámecké interiéry v prvním patře, které vznikly v polovině 17. století a byly obývány různými šlechtickými rody až do roku 1945. V této části nebylo dovoleno fotit. Druhý okruh byly tzv. podkrovní pokoje, které vznikly v roce 1910 v rámci přestavby zámku. Tady se smělo naštěstí i fotit a obzvláště pěkná byla místnost dětského pokoje plného historických hraček. Zajímavé bylo i historické divadlo, které je v provozu dodnes.
Ruidjo
Nakonec jsme se odebrali do sklepení, které bylo pozůstatkem gotické tvrze z roku 1465. Tento prostor byl zařízen jako obývací místnost. Nesmělo se do ní vstoupit a průvodkyně nás upozornila na látku, která visela na zdi. Z dálky vypadala jako vyvedená hedvábná výšivka a údajně existuje jediný exemplář v Čechách. Výšivce se říká Ruidjo a pochází z Uzbekistánu. Ruidjo bývalo součástí věna mladé nevěsty a práce na něm začala tradičně s narozením dívky. Hlavním smyslem Ruidja byla jeho funkce. Sloužilo totiž jako prostěradlo při svatební noci a k ověření nevěstiny nevinnosti.
Legenda a Princezna Zlatovláska
Výklad byl velice zajímavý, ale pro nás moc detailů z historie a o rodech, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Průvodkyně také připomněla, že se na zámku natáčela princezna Zlatovláska, Svatby pana Voka a z nádvoří vzlétal balón v seriálu Pan Tau. Mě nejvíce zajímalo, jaká legenda se pojí s tímto místem, kde původně stála tvrz s bílou fasádou a proč je dnešní zámek natřený načerveno. I k tomu jsme nakonec dostali vysvětlení. Nejsou prý žádné skutečné historické podklady, proč tomu tak je, ale existuje legenda, že dcera jednoho z majitelů se vzdala víry v Boha a ve vzteku sejmula ze stěny své komnaty kříž a vyhodila jej z okna do vody. Zámek se otřásl v základech, komnata se naplnila pekelným zápachem a dívku odnesl ďábel. Její krví namaloval na zeď kříž, který nešel přetřít a stále pronikal přes novou fasádu. Proto se neustále natírá červeně. Ten samý kříž se údajně nachází v nedaleké obci Deštná v místním kostele. Okamžitě mně bylo jasné, že naše trasa se opět bude muset upravit, protože musím kříž vidět.
Návštěvní doba zámku: zde
Vstupné: zde
následující výlet Deštná a Jindřichův Hradec
předcházející výlet Čapí hnízdo
Přidat komentář