• Menu
  • Menu

Zámek Červená Lhota – Expedice jih 2

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Zámek Červená Lhota – Expedice jih 2

Vodní zámek Červená Lhota

Ani jeden z nás jsme doposud nenavštívili krásný renesanční vodní zámek Červená Lhota, který stojí na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím jej spojuje jen kamenný most. Počasí bylo nádherné a silnice k zámku nás vedla krásnou alejí. Bez problémů jsme našli parkoviště, kde nás přivítali dva kluci, kteří vybírali parkovné. Byli převlečeni za Spidermana a Batmana. Zaplatili jsme jim 60 korun, vyfotili se s nimi a vydali se pěšky po cestě, kde stánkaři prodávali kdejaké hlouposti.

vstup do zámku strop
vstup do zámku strop

Kolem jezera

Bylo poledne takže jsme se nejprve usadili v restauraci přímo naproti zámku a vychutnali si oběd s výhledem na zámek. Objednali jsme si karbanátky s pečeným bramborem a salát. Vzhledem k velké návštěvnosti na nás vyšla prohlídka až za hodinu a půl. Chtěli jsme si půjčit v mezičase lodičku, ale na tu bychom čekali dalších 45 minut, takže já s Petrou jsme se šly projít okolo jezera a Linda s Vlastíkem si šli prohlédnout zámecký kostelík Nejsvatější trojice, který je určen k bohoslužbám, modlitbám a jsou zde pochovaní někteří z tehdejších majitelů zámku.

2 okruhy na zámku Červena Lhota

V domluvený čas prohlídky jsme se všichni sešli před zámkem. Měli jsme zaplacené 2 okruhy – zámecké interiéry v prvním patře, které vznikly v polovině 17. století a byly obývány různými šlechtickými rody až do roku 1945. V této části nebylo dovoleno fotit. Druhý okruh byly tzv. podkrovní pokoje, které vznikly v roce 1910 v rámci přestavby zámku. Tady se smělo naštěstí i fotit a obzvláště pěkná byla místnost dětského pokoje plného historických hraček. Zajímavé bylo i historické divadlo, které je v provozu dodnes.

zámek Červená Lhota
zámek Červená Lhota

Ruidjo

Nakonec jsme se odebrali do sklepení, které bylo pozůstatkem gotické tvrze z roku 1465. Tento prostor byl zařízen jako obývací místnost. Nesmělo se do ní vstoupit a průvodkyně nás upozornila na látku, která visela na zdi. Z dálky vypadala jako vyvedená hedvábná výšivka a údajně existuje jediný exemplář v Čechách. Výšivce se říká Ruidjo a pochází z Uzbekistánu. Ruidjo bývalo součástí věna mladé nevěsty a práce na něm začala tradičně s narozením dívky. Hlavním smyslem Ruidja byla jeho funkce. Sloužilo totiž jako prostěradlo při svatební noci a k ověření nevěstiny nevinnosti.

Ruidjo
Ruidjo

Legenda a Princezna Zlatovláska

Výklad byl velice zajímavý, ale pro nás moc detailů z historie a o rodech, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Průvodkyně také připomněla, že se na zámku natáčela princezna Zlatovláska, Svatby pana Voka a z nádvoří vzlétal balón v seriálu Pan Tau. Mě nejvíce zajímalo, jaká legenda se pojí s tímto místem, kde původně stála tvrz s bílou fasádou a proč je dnešní zámek natřený načerveno. I k tomu jsme nakonec dostali vysvětlení. Nejsou prý žádné skutečné historické podklady, proč tomu tak je, ale existuje legenda, že dcera jednoho z majitelů se vzdala víry v Boha a ve vzteku sejmula ze stěny své komnaty kříž a vyhodila jej z okna do vody. Zámek se otřásl v základech, komnata se naplnila pekelným zápachem a dívku odnesl ďábel. Její krví namaloval na zeď kříž, který nešel přetřít a stále pronikal přes novou fasádu. Proto se neustále natírá červeně. Ten samý kříž se údajně nachází v nedaleké obci Deštná v místním kostele. Okamžitě mně bylo jasné, že naše trasa se opět bude muset upravit, protože musím kříž vidět.

Návštěvní doba zámku: zde

Vstupné: zde

zámek Červená Lhota
zámek Červená Lhota

 

následující  výlet Deštná a Jindřichův Hradec

předcházející výlet Čapí hnízdo

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *