• Menu
  • Menu

Velká a Malá Kuš- Vrbno

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Velká a Malá Kuš- Vrbno

Vrbenské rybníky

Vrbno – jak už název napovídá, místo u mnoha vrb. Dřívější názve obce byly Vrben dvůr, Vrbna ves. Kaplička na návsi je zasvěcena Sv. Anně. Vrbno bylo založeno v roce 1305. V 13. Století patřilo ke Lnářům a ve století 17. k polskému statku. Kolem roku 1900 bývala u Vrbna veliká obora na vysokou zvěř.V malebné vesničce se dodnes udržují lidové tradice – chození s řehtačkou o velikonocích, stavění májek, pálení čarodějnic. Vrbno a okolí bylo zajímavé i pro spisovatele, např. Ladislav Stehlík se zde narodil a také popsal svůj vztah k tomuto kraji. Vrbno se nachází 5 km jihovýchodně od města Blatná,  na rozhraní krajů Jihočeského, Středočeského a Plzeňského.

Vrbno
Vrbno

Rybníky kolem Vrbna

Vrbno je obehnané mnoha krásnými rybníky a je známé rybníkářstvím, které do této oblasti neodmyslitelně patří. Rybníky odlišné  rozlohou, umístěním  i hloubkou. Jména Velká Kuš, Malá Kuš, Velký Pálenec, malý Pálenec, Žabinec, Žoldánka, Nadýmač a další.

Rybník Velká Kuš

Nejznámější  a nejnavštěvovanější je Velká Kuš s výměrou 52,39 ha. Rybník byl vybudován v 16. st. Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína. Dominantu hráze tvoří obrovské duby a borovice a také ostrov.

Malá Kuš
Malá Kuš

Rybník Malá Kuš
má přítok z Velké Kuše a ze Zábořského potoka. Na hrázi Malé Kuše je mlýn. Mlýn z r. 1631  je jednou z nejstarších staveb na Kadovsku.

Velká Kuš
Velká Kuš

Naučná stezka

Stezka vede mezi obcemi Vrbno, Kadov a Slatina. Stezka má výchozí místo v sousedství Vrbna u rybníka Velký Pálenec. Odtud vede její trasa přes Vrbno do Kadova a ke vsi Slatina.

Zajímavosti na trase: Kadovský viklan, největší  v Čechách Hydrobiologická stanice, Velký Pálenec u Blatné, skalní mísy – útvary vzniklé erozní činností na balvanech,  Malý a Velký čertův náramek – skalní útvary vytvořené podle pověsti čertem, obětní kámen – obětiště podle legendy.

Kadovský viklan
Kadovský viklan

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *