Vrbenské rybníky
Vrbno – jak už název napovídá, místo u mnoha vrb. Dřívější názve obce byly Vrben dvůr, Vrbna ves. Kaplička na návsi je zasvěcena Sv. Anně. Vrbno bylo založeno v roce 1305. V 13. Století patřilo ke Lnářům a ve století 17. k polskému statku. Kolem roku 1900 bývala u Vrbna veliká obora na vysokou zvěř.V malebné vesničce se dodnes udržují lidové tradice – chození s řehtačkou o velikonocích, stavění májek, pálení čarodějnic. Vrbno a okolí bylo zajímavé i pro spisovatele, např. Ladislav Stehlík se zde narodil a také popsal svůj vztah k tomuto kraji. Vrbno se nachází 5 km jihovýchodně od města Blatná, na rozhraní krajů Jihočeského, Středočeského a Plzeňského.
Rybníky kolem Vrbna
Vrbno je obehnané mnoha krásnými rybníky a je známé rybníkářstvím, které do této oblasti neodmyslitelně patří. Rybníky odlišné rozlohou, umístěním i hloubkou. Jména Velká Kuš, Malá Kuš, Velký Pálenec, malý Pálenec, Žabinec, Žoldánka, Nadýmač a další.
Rybník Velká Kuš
Nejznámější a nejnavštěvovanější je Velká Kuš s výměrou 52,39 ha. Rybník byl vybudován v 16. st. Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína. Dominantu hráze tvoří obrovské duby a borovice a také ostrov.
Rybník Malá Kuš
má přítok z Velké Kuše a ze Zábořského potoka. Na hrázi Malé Kuše je mlýn. Mlýn z r. 1631 je jednou z nejstarších staveb na Kadovsku.
Naučná stezka
Stezka vede mezi obcemi Vrbno, Kadov a Slatina. Stezka má výchozí místo v sousedství Vrbna u rybníka Velký Pálenec. Odtud vede její trasa přes Vrbno do Kadova a ke vsi Slatina.
Zajímavosti na trase: Kadovský viklan, největší v Čechách Hydrobiologická stanice, Velký Pálenec u Blatné, skalní mísy – útvary vzniklé erozní činností na balvanech, Malý a Velký čertův náramek – skalní útvary vytvořené podle pověsti čertem, obětní kámen – obětiště podle legendy.
Přidat komentář