• Menu
  • Menu

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

O krásném romantickém zámku v Ploskovicích jsme neměli tušení. Zahlédli jsme ho na fotografii v některém z informačních center. Den, kdy jsme se vydali na zámek byl ,co se týče počasí,  všelijaký. Každou chvíli , to vypadalo, že bude průtrž mračen, ale nakonec vždy na chvíli vysvitlo slunce a déšť si počkal až na chvíli, kdy jsme zámek opouštěli. Ploskovice leží na jižním okraji Třebušínské kotliny, 5,5 km od města Litoměřice. První zmínka o Ploskovicích je v českém přepisu zakládací listiny litoměřické kapituly z roku 1067, kdy zde bývala tvrz.

zámek Ploskovice
zámek Ploskovice

Podle vzoru malé Versailles

Velkým okamžikem  v dějinách obce bylo, v letech 1720-1725 , vybudování nového zámku princeznou Annou Marií Františkou Toskánskou z rodu Sasko-lucemburského. Manželka Gastona III, posledního z rodu Medici. Podle líčení pamětníka dr.Hosera jej dala postavit  „ podle tehdy vládnoucího zdobného vkusu ve slohu napůl italském a zpola čínském a vybavit vším přepychem na ozdobných zahradách, terasách, krytých chodbách otevřených galeriích , stříhaných plotech , sochách a grottách, vodních nádržích i vodotryscích podle Lenotrova vzoru jako malé Versailles „ .  Anna Marie byla velkou obdivovatelkou umění a na zámku zaměstnávala přední architekty a umělce. Projekt složité barokní stavby vypracoval významný architekt tehdejší doby.Vrcholně barokní panské sídlo patří dnes k významným kulturním památkám. Autorství se připisuje Octaviu Broggiovi, který se nyní zpochybňuje a spíše se přiklání o Kiliánu Ignátzí Dientzenhoferovi.

Roku 1805 patří panství do soukromého majetku toskánské větve Habsburků a od roku 1849 je sídlem rakouského císaře Ferdinanda I,posledního českého korunovaného krále Ferdinanda BV , zvaného Dobrotivý. Zámek využíval společně se zámkem v Zákupech jako letní sídlo.

Za okupace byla na zámku němcká nacional. mládež

Úpravy zámku byly provedeny pod vedením pražského stavitele Jana Bělského za asistence architekta Josefa Pokorného. Zámek byl zvýšen o jedno patro a byly osově přistavěny dvě správní budovy. Celá adaptace skončila v roce 1854. Po roce 1918 připadly Ploskovice československému státu a byly předány ministerstvu zahraničních věcí k reprezentativním účelům. Za dob okupace byl zámek Ploskovice místem, kde byla škola zvaná „ NAPOLA „  pro německou nacionalistickou mládež.

Zámek je veřejnosti přístupný od roku 1960.

interiéry zámku Ploskovice
interiéry zámku Ploskovice

Interiéry zámku

Je možné shlédnout  – vestibul, Rytinkový salónek, Dámská ložnice, Dámská pracovna, Jídelna, Salón Císařovny, Hlavní sál, Salón Císaře, Ložnice císaře, Ranní pokoj císaře, Pracovna císaře, Předpokoj .

Grotty

Zámek stojí na okraji terénního zlomu proměněného v terasu a z toho důvodu se jeví ze severu jako dvoupatrový, z jihu pak třípatrový. Zlom vyrovnávají umělé vodní jeskyně, tzv. grotty. Ve vztahu k jižnímu průčelí  jsou Grotty přízemními prostorami zámku, ve vztahu k severnímu průčelí se nacházejí v situaci sklepů. Rotty po svém barokním vzniku prošly celou řadou změn. Z hlediska stavebního jsou výslednicí původního, vrcholně barokního založení, několika klasicistních úprav a lokálních zásahů při romantické druhorokové přestavbě

Grotty Ploskovice
Grotty Ploskovice

Zámecká zahrada

zahrada a park o rozloze 8 ha, koncepce vznikla po roce 1720 a byla zachována i v průběhu doby , kterými park procházel. Dnešní podoba parku pochází z let 1850 -53 , kdy došlo k úpravě zámku ve stylu druhého rokoka.Novou úpravu vedl podle architekta Jana Bělského dvorní zahradník Franz Fritsch.

Zámek ve filmech i seriálech

Některé České filmy a seriály , které se na zámku natáčely : Hry lásky šálivé – povídka Náušnice, 1971, režie Jiří Krejčík, Slečna Golem – 1972, režie Jaroslav Balík,  Rusalka – 1975, filmová verze opery s Eduardem Hakenem, režie Bohumil Zoul,  Jára Cimrman ležící spící – 1983, režie Ladislav Smoljak,  Stříbrná paruka – 2001 , režie Miloslav Luther, Krásný čas – 2005 , režie Andrea Sedláčková , Ošklivka  Katka – 2008, Odcházení, 2010, režie Václav Havel,  Probudím se včera ,  režie Miloslav Šmídmajer,  První republika – 2013 režie Biser

Videoklipy : Celine Dion 1997, Iveta Bartošová 1998, HIM 2003, TRAVIS 2003, Dokumenty – 10 století architektury, O poklad Anežky České,Mozartův Génius, Marie Antoinette, Ženy v historii

V době naší návštěvy se na zámku natáčel  film Tři mušketýři.

Říjen :   otevřeno   10:00 – 16:00, –  pouze soboty, neděle a svátky / ve všední dny pouze pro hlášené skupiny, poslední prohlídka v 15:00 hodin/

zámek Ploskovice
zámek Ploskovice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *