• Menu
  • Menu

Žernosecké jezero

Z jezera až na moře

Sluníčko, sedíme v přístavu na terase u Žernoseckého jezera. Jsme tu poprvé a jsme překvapení, že před námi je velké jezero nepravidelného tvaru se  třemi ostrůvky a dvěma poloostrovy pod panoramatem čedičového vrchu Radobýl. Pod námi jsou ukotvené malé i větší lodě a plachetnice, ke kterým je možno seběhnout po schodech spojených dlouhým molem. Popravdě řečeno, je to tu moc pěkné.

Žernosecké(Píšťanské) jezero
Žernosecké(Píšťanské) jezero

Koupání a pláže na Žernoseckém jezeře

Na velké písečné pláži  není mnoho lidí, ale i těch pár jedinců si užívá hřejivé paprsky. Osmělíme se a zkoušíme vodu. Br, ale za chvilku to je oáza. Voda je čistá a opravdu osvěžující. Do vody ještě skáčí otužilci z přilehlého kempu. Koupání je o to krásnější, že kalendář už uzavírá léto, je září.

Jezero Žernosecké (Píšťanské) bylo vytvořeno uměle postupným zaplavením bývalého štěrkopískového lomu v 50 . a 60. letech 20. století.  Plocha jezera je 90 ha a jezero se nachází mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice. V ohybu před Velkými Žernoseky je na pravém břehu místo, které spojuje Labe s Žernoseckým jezerem. Průtok či průplav je asi 300 metrů dlouhý.Jezero se svým okolím je využíváno  hlavně rekreačně, lodní dopravu, , je ideálním místem pro milovníky vodních sportů a pro rybáře .

Žernosecké(Píšťanské) jezero
Žernosecké(Píšťanské) jezero

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *