• Menu
  • Menu

Západopomořanské vojvodství

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Západopomořanské vojvodství

Darlowo

Do Darlowa jsme přijeli brzy ráno, ulice byly ještě prázdné a malebné městečko lákalo na procházku. Prošli jsme náměstí, nábřeží i kostelíky. Chtěli jsme aspoň nahlédnout da nádvoří hradu, ale nebyli jsme vpuštěni, škoda.

Náměstí Dralowo
Náměstí Dralowo

Zámecký restaurant 

Oběd jsme zvolili v zámecké restauraci Gościniec Zamkowy, která se nachází nedaleko hradu. V krásném prostředí a historických interiérech jsme ochutnali polské delikatesy. Historická budova, která v osmnáctém století byla hostincem, byla postavena kolem roku 1740. Hostinec má 14 pokojů a apartmánů. Postavený byl kolem roku 1740. Po renovaci patří k nejkrásnějším budovám ve městě.

polské delikatesy
polské delikatesy

Zajímavosti a památky ve městě Darlowo

Pro turisty atraktivní městečko s historickou vizáží leží nedaleko ústí řeky Wieprza do Baltského moře. Na Rynku stojí barokní radnice. Kašna se sochou rybáře, monument, který se nachází  hned vedle radnice. Kašnu se sochou navrhl v roce 1919 slavný německý umělec – William. Kostel Matky Boží Čestnostochovské, gotický hrad pomořanských knížat /Zámek Ksiažat Pomorskich/ ze 14. století, postupně přestavovaný, který stojí na umělém ostrově na řece. Regionální muzeum, také cihlový Mariánský kostel z konce 14.století, kde byl pochován král Erik I. a kde se nachází sarkofág jeho ženy. Zajímavý a jedinečný kostel sv. Gertrudy vystavěný ve stylu skandinávské gotiky.

Kościół Mariacki w Darłowie
Kościół Mariacki w Darłowie

Největší děla na světě

Během 2. světové války byly v Darlowu testována dvě největší děla na světě, Dora a Gustav. Na obhlídku se zde byl podívat i sám Adolf Hitler. Německá firma Krupp vytvořila dva exempláře monstrózního děla, které muselo být přepravováno po dvou kolejích. Dostřel byl v závislosti na typu náboje 38 – 47 km. Dělo bylo schopné zničit jeden metr pancíře, sedm metrů betonu či udělat kráter o hloubce třicet metrů. Při invazi do SSSR ostřelovala děla Sevastopol. Dělo s neuvěřitelnou ráží 800 mm, délkou 32 metrů a váhou 1350 tun bylo Hitlerovým miláčkem. Američané našli v roce 1945 zbytky Gustava v lesích u Chemnitzu. Měli obavu, že padne do rukou Sovětů, a tak dělo raději zničili. Podobný osud měla i Dora. Nakonec se tak naplnila slova kritiků stavby takových děl, protože padesát ran na Sevastopol nemohlo vyvážit stavbu děl za 7 milionů říšských marek.

Největší dělo na světě
Největší dělo na světě

Darlowka a přístav

Starý rybářský přístav byl součástí svazu hanzovních měst. Starobylá čtvrť u řeky nadchne  procházkou kolem historických budov. Letní sezóna přiláká do přímořské části města mnoho návštěvníků. Rybáří a stánky s rybami jsou pro turisty velmi atraktivní a žádané. Od říčního přístavu je možné lodí zajet k mořskému pobřeží do Darlówku. Cestou uvidíte starý mlýn z roku 1894, elektrárnu a halu z let 1905, kde se vyráběly turbíny. Ve čtvrti Darlówek se můžete podívat na unikátní, sklápěcí most a maják. V Darlówku je také kemp, kde je možné se ubytovat. Pobřeží  Baltu u Darlowa také nabízí písčité pláže a koupání.

Darlowka
Darlowka
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *