• Lennonova zeď

  od • 19.6.2011 • Praha - hlavní město • Štítky: , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Zeď nářků

  Zeď nářků najdete na Malé straně  na Velkopřerovském náměstí v Praze. Zeď je součástí Maltézské zahrady. Komunisty zatracovaná a mnoha lidmi obdivovaná  zeď se po smrti Johna Lennona v roce 1980 stala symbolem  Lennnova hrobu. Ke zdi  lidé  začali nosit květiny a zapalovat svíčky .

  Na zeď později začaly přibývat graffiti  a lidé na zeď psali útržky písní oblíbených Beatles. Režim, který s jakoukoliv propagandou Beatles a čehokoli, co se týkalo západu, nesouhlasil, zeď nechal několikrát  přetřít a zřídil zde plakátovací prostor.

  Lennonova zeď Praha

  Lennonova zeď Praha

  Zeď jako symbol svobody

  V roce 1988 bylo toto symbolické místo několikrát použito k psaní stížností studentů a vedlo ke střetům s tehdejší policií. Socialistické zřízení tehdejšího Československa tyto studenty přirovnávala k dementům, alkoholikům a nepřátelům socialismu. Před r. 1989 byla zeď mnohokrát znova popsána verši a nechyběly ani květiny, poté vždy byla znova přetřena.  Konaly se zde také podpisové akce peticí, které požadovaly propuštění politických vězňů a odchod Sovětských vojsk z naší republiky.

  Dnes zeď symbolizuje  svobodné myšlení a je navštěvována turisty z celého světa. Najdete zde tisíce různých vzkazů a nápisů v mnoha  jazycích . Schválení používání graffiti a možnost psaní vzkazů bylo povoleno vlastníky zdi, kterými jsou maltézští rytíři.

  Lennonova zeď Praha

  Lennonova zeď Praha

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *