• Menu
  • Menu

Original Bauhaus v Berlinische Galerie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Original Bauhaus v Berlinische Galerie

Výstava  ke 100. výročí Bauhausu

S Jéňou jsme začátkem listopadu vyrazili na víkend do Berlína. Jeli jsme na koncert našeho oblíbeného country zpěváka Orvilla Pecka, ale když už jedeme takovou dálku, tak jsme si nechali trochu času a podívali se i trochu po Berlíně.

5 places burger house

Hned po příjezdu jsme  se ubytovali a pak si zašli na burger do 5 Places Burger House a na kávu do moc příjemného podniku Café Kala.

Před koncertem jsme obešli mnoho sekáčů a několik menších galerií. V sekáčích jsme se především bavili sekcí mysliveckého oblečení. Zajímavé, že tu ještě nevznikl místní „punkový-myslivecký“ styl oblékání…

Gallery im Turm

V Gallery im Turm probíhá až do 12.1.2020 výstava Anais Senli s názvem „The heavy air that surrounds us“. Malá instalace v nenápadné galerii, doplněná o mluvené slovo (čtený text) autorky. Instalace samotná byla celkem zajímavá, ale co nás především zaujalo, byl právě text, který jsme si nejprve přečetli v tištěné podobě a následně si uvědomili, že celou dobu „hraje“ v místnosti. Je to možná poprvé, kdy mě doprovodný text k výstavě takto zaujal a skoro bych mohla říci, že pro mě měl asi text větší hodnotu, než dílo samotné.

Galerie Kuchling

Dále jsme navštívili galerii Kuchling. Byla zde vystavená díla hned několika autorů (obrazy i sochy), mezi nimiž byla i česká autorka Lenka Falušiová. S jejími díly jsem se již setkala na výstavě Pohled do krajiny v Praze. Bylo tu několik moc zajímavých děl, některá byla méně zábavná… Také tu měli toaletu ?

Protokoll

Ještě před koncertem jsme zašli na ochutnávku piv do podniku Protokoll. Rozhodně doporučuji. I když jsme tu nechali celkem slušnou částku, všechny kousky stály za to! A pak ještě na Happy hour – Margaritu do nedalekého baru, kde jsme se, aniž by jsme to tušili, viděli s celou kapelou Orvilla (záviděli Jéňovi jeho kovbojský boty).

kunstautomat

Koncert Orvilla Pecka v Badehausu

Koncert Orvilla Pecka v Badehausu byl velký zážitek! Prostředí Badehausu a jeho okolí asi popisovat nemusím, co jsme ale s nadšením objevili, byl „kunstautomat“. Automat na 2 eura, ze kterého vám vypadne malá krabička (asi jako cigaretová). V každé krabičce je dílo od nějakého autora. Skvělý nápad! Jo a taky jsme tu pili Plzeň… Mají jí tu všude….

máme fotku s Orvillem

No a abych se dostala k výstavě, kvůli které tento článek píšu…

Berlinischen Galerie

Berlinische Galerie

V neděli jsme měli ještě před odjezdem celý den. Počasí nebylo zrovna pěkné, a tak jsme nakonec jako plán vybraly návštěvu Berlinische Galerie, kde právě probíhá velká výstava Bauhausu. Veliká expozice k příležitosti stého výročí založení Bauhausu. Výstava probíhá až do 27.1.2020 a pokud budete mít cestu do Berlína, rozhodně stojí za návštěvu. Kromě dobových děl představuje i současná díla, která se nějakým způsobem s Bauhausem ztotožňují, reagují na něj, a nebo jsou jím volně inspirována. Je zde vystaveno okolo 1000 originálů z mezinárodních sbírek.

Berlinischen Galerie – Original Bauhaus

V malém kinosálu je promítáno několik filmů a dokumentů. Dále je výstava členěna do několika sekcí. Je zde i interaktivní část, ve které si můžete vyzkoušet vytvořit vlastní dílo. V malém zákoutí je moc zajímavá videoinstalace od Anny Henckel-Donnersmarck „Fragen ane in Haus“, promítaná okolo diváků na čtyři stěny. Kromě známých děl se mi moc líbilo užité umění, jako například čajový set, které jsem nikdy předtím neviděla.

Berlinischen Galerie – Original Bauhaus

Po vyčerpávající, asi 2 hodinové, prohlídce expozice věnované Bauhausu, jsme ještě „rychle“ prošli druhé patro. Tato galerie je sice jednou z nejmladších v Berlíně, ale sbírku má velmi bohatou, a to jak historická díla, tak moderní. Součástí jsou malby, sochy, instalace, kresby, fotografie, atd… Najdete tu mnoho děl přímo od berlínských umělců, ale i od světových, jejichž tvorbu Berlín ovlivnil.

Berlinischen Galerie

Po výstavě jsme chtěli na dobrou večeři, ale kolem autobusového nádraží Sud-kreuz toho moc nebylo, a tak jsme dojedli svačinu a pak hodinu čekali v teple v mekáči. Pak už jen následovala několikahodinová cesta do Prahy…

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *