• Menu
  • Menu

Skanzen Zubrnice

Zubrnice – lidová architektura

V Zubrnicích jsme byli  během 14 dnů 2x. První návštěva byla cestou na Bukovou horu, kdy jsme cestou zpět chtěli navštívit romantickou vesnici s malebnými chaloupkami. V návštěvě nám zabránilo počasí, lilo jako z konve a tak vesničku Zubrnice jsme viděli jenom mezi kapkami deště. Další týden se rýsovalo nejenom krásné víkendové počasí, ale i báječné výletování. Hlavním cílem byl Děčínský Sněžník a skalní útvar Tisá. Stihli jsme toho mnohem více, takovou tečkou za výletem do Ústeckého kraje pak měly být právě Zubrnice.

v chaloupce
v chaloupce

Železniční muzeum Zubrnice

Začali jsme návštěvou určitě unikátního a zajímavého železničního muzea. Prošli jsme vesnicí, v hlavní budově jsme si domluvili prohlídku a v interiéru jedné z chalup obdivovali děti z dětského domova, které tady vařily, pekly a prodávaly“ úžasné laskominy (buchty, koláče, bramboráky, povidla, marmelády) k čertu to tu vonělo, až tekly sliny!! Nakoupit se tady daly další , ručně dělané  výrobky. Výtěžek z akce pak dětem poslouží na různé aktivity.

Páni kluci
Páni kluci

Vodní mlýny

Poté jsme  zamířili k vodním mlýnům s nadějí, že se sem za hodinu vrátíme a určitě na něčem dobrém si pochutnáme.Více už jsme nestihli. Honza si u jednoho z mlýnů zlomil kotník. Štěstí bylo, že se k mlýnům dalo dojet (i když v zákazu) autem. Honza byl naložen do auta a já ho vezla do Motola. Nevím, zda pojedeme do Zubrnic potřetí. Nejvíce mě mrzí ty voňavé dobroty!!

Skanzen Zubrnice
Skanzen Zubrnice

Skanzen Zubnice

prohlídkou můžete začít na návsi, kde stojí barokní studna z let 1695, přemístěna ze Střížkovic u Ústí nad Labem. Na návsi také stojí původně gotický, kostel sv. Maří Magdaleny. Ve vsi  stojí krásné, nejenom roubené „fešandy“,  roubená patrová chalupa čp.  61, zděný patrový dům, kde je vesnický obchod, vystavěný v pol. 19. století a další stavby lidové architektury. Dalším  zajímavým objektem je vodní mlýn napájený z Lučního potoka  na horní pohon, patrová roubená chalupa s roubeným přístavkem- mlýnicí. Stará historická vesnice, to je nejmladší český skanzen hodnotné zástavby lidové architektury.

Akce

Mimo prohlídky se ve skanzenu pořádají následující akce : masopusty,velikonoce, stavění májky, jarmarky, podzim na vsi a další….

Zubrnice leží v Ústeckém kraji , asi  10 km od Ústí nad Labem.

OTEVŘENO

duben: 10,00 – 17,00, sobota, neděle, svátky

květen-září: 9,00 – 18,00, denně; mimo pondělí

říjen: 10,00 – 16,00, sobota, neděle, svátky

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *