• Menu
  • Menu

Zubrnická museální železnice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Zubrnická museální železnice

Páni kluci

Romantické místo a malebná vesnice Zubrnice, jsou  atraktivním místem pro  železniční muzeum, které  bylo otevřeno v roce 1996. Místo je vhodné a vyhledávané také filmaři. Některé scény z filmu Páni kluci byli natáčeny právě tady. Muzeum ukazuje nejenom historii a technické pokroky vývoje na železnici, ale pro návštěvníky , nejenom ty malé,  připravuje i spousty zajímavých akcí.

Železniční muzeum Zubrnice

V muzeu najdete dobové fotografie a dokumenty, dopravní kancelář s dobovým vybavením, pravou nefalšovanou čekárnu pro cestující, repliku zvonkového návěstidla zvaného Číňan, historické drezíny, na jedné z nich se můžete i svézt, funkční modelové kolejiště stanice Levín v měřítku 1:45. V muzeu se můžete také více dovědět o vývoji osvětlení a zabezpečovacího zařízeni na železnici. Raritou je jistě kolejový jeřáb z roku 1877, nebo výsypný vůz Talbot z roku 1931 , motorová lokomotiva T 201.901 z roku 1916a další kolejová vozidla…

V pokladně, která se nachází ve vstupní hale , můžete mimo jízdenky do muzea, získat informace k připravovaným akcím a jízdám. Muzeum také nabízí zakoupení známky s číslem 666 , čí pamětní minci a další upomínkové a tématické předměty.

Železniční muzeum Zubrnice
Železniční muzeum Zubrnice

Muzeum není otevřeno celoročně, hlavní sezónu má o prázdninách, kdy je mimo pondělí otevřeno každý den. Od září do 28. října je pak otevřeno o sobotách a nedělích.

V roce 2014 pojede nejbližší spoj parní jízdy na lokálce do Zubrnic o víkendu 20.-21. září. Cestou do Zubrnic vlak projíždí zastávky Malé Březno (opět zprovozněna v roce 2013) a Leština (otevření plánováno na září 2014). Po zhruba čtyřiceti minutách a překonání výškového rozdílu 150 m je vlak v cíli uprostřed Železničního musea Zubrnice. Souprava se musí přeskupit pro jízdu zpět, a proto po výstupu všech cestujících provádí vlaková četa posun.

Železniční muzeum Zubrnice
Železniční muzeum Zubrnice

Jízdy Ústí nad Labem – Zubrnice

V minulých letech byl provoz téměř výhradně financován ze zdrojů spolku a tento systém není nadále udržitelný.  Plán jízd je nutné také přizpůsobit plánovaným opravám na lokálce a tak v roce 2014  vyjely historické vlaky  až v květnu.  Přes různé snahy se nepodařilo získat finanční podporu pro pravidelný provoz historických vlaků a tak  musel spolek přistoupit k alternativě několika jízd za sezónu.. I přes tuto nepřízeň se ale podařilo zajistit potřebné prostředky na parní vlak, který vyjede v září.

Historické vlaky odjíždějí z nádraží Ústí nad Labem Střekov, kde jako zajímavost je možné před nádražím navštívit expozici Parní vodárny Střekov, která je otevřena vždy při provozu historických vlaků. Více o jízdách   www.zubrnickazeleznice.cz

Dalším cílem návštěvy, v krásné krajině českého Středohoří, je nejmladší skanzen lidové architektury v České republice Skanzen Zubrnice.

Železniční muzeum Zubrnice
Železniční muzeum Zubrnice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *