• Menu
  • Menu

Vrané nad Vltavou

Zvolská homole

Počasí se po dlouhé době na víkend umoudřilo, a tak se nemusíme příliš nutit na další minivýlet. Tentokrát je naším cílem Vrané nad Vltavou. Obec se historicky skládá ze dvou částí, a sice Skochovice a Vrané. V současné době zde stále žije něco okolo 2 600 obyvatel, další přibývají o víkendech a v létě, jelikož se jedná o oblíbenou rekreační oblast chatařů a chalupářů z blízkého i vzdálenějšího okolí. První zmínky o obci pochází již z roku 993 v zakládací listině břevnovského kláštera, kde se o ní hovoří jako o majetku, který klášter obdržel od Boleslava II. jako statky k obživě. Dnes stojí v obci za vidění barokní kostelík sv. Jiří, od roku 1936 přehrada s elektrárnou a historická budova místní papírny.

Vltavské vyhlídky

Vltavské výhledy

My jsme ovšem přijeli za úchvatnými místními vyhlídkami na Vltavu a okolí. Skalní útvar Homole mezi Vraným nad Vltavou, Jarovem a Zvolí přímo vybízí k výšlapu s dalekými rozhledy. Skála, jejímž středem je prokopán 390 metrů dlouhý železniční tunel, je součástí přírodní rezervace Zvolská homole a zároveň tvoří významnou část přírodního parku Střed Čech. Z několika různých vyhlídkových míst spatříme obec Vrané nad Vltavou, televizní vysílač Cukrák a na druhé straně dohlídneme až na pražskou Zbraslav. O tom, jak skalní útvar vznikal, jaké vzácné rostliny a živočichy tady můžeme vidět a potkat, to nám může napovědět několik informačních tabulí, které spolu tvoří naučnou stezku Zvolská homole.

Po celou dobu asi šestikilometrové procházky se víceméně držíme červené turistické značky, která spojuje nádraží ve Vraném a železniční zastávku Dolní Břežany – Jarov, odkud se vracíme odpoledním vlakem domů. Jako ideální dobu návštěvy vyhlídek na Zvolské homoli je dobré volit brzké jaro nebo předjaří. V tu dobu totiž ještě stromy nemají čerstvé listí, které by mohlo bránit v rozhledu. Na druhou stranu je ještě podmáčená půda, místy se zbytky sněhu, což může být hlavně v části sestupu do Ohrobeckého údolí a na zastávku Jarov dosti problematické.

Vltavské vyhlídky
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *