• Menu
  • Menu

Německý Balt – jeřábi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Německý Balt – jeřábi

 Národní parky a akvária

Během října je možné na německém pobřeží Baltského moře spatřit jedinečnou přírodní podívanou. Desítky tisíc jeřábů, elegantních dlouhonohých ptáků, zde nabírají síly před dlouhým tahem do teplých krajin. Spolková země Meklenbursko – Přední Pomořansko zve k podzimní návštěvě národních parků či historického města Stralsund s obřím akváriem.

Jeřábi v letu internet tenge-photo

 

Jeřáb popelavý – pozorovat, ale nerušit !

Jen pár hodin jízdy z České republiky se před námi otevírá jiný svět. Jedinečnou krajinu národního parku Vorpommersche Boddenlandschaft při baltském pobřeží Německa tvoří nekonečné mělčiny, laguny, jezera a písečné duny. Tuto oblast na severu Meklenburska – Předního Pomořanska každý podzim obsadí kolem padesáti tisíc jeřábů popelavých, pro které jde o jedno z nejdůležitějších odpočinkových míst na jejich tahu. Nacházejí zde ideální lokalitu pro hostinu při dlouhém letu ze Skandinávie do zimovišť v jižní Evropě a v Africe.

Po krmení na polích po sklizni kukuřice či ječmene jeřábi odpočívají v Pramortu, rozsáhlé oblasti bílých písečných dun na poloostrově Zingst. Plaché ptáky lze spatřit jen s návštěvnickou kartou nazvanou „Beobachten – ohne zu stören“ (Pozorovat – nerušit) či se k nim vypravit lodí s místní plavební společností, jinak je oblast pro návštěvníky uzavřena. O něco jižněji, u jezera Rederang v národním parku Müritz, je v říjnu možné každý večer absolvovat procházku s průvodcem, který návštěvníky zavede k místu, kam jeřábi přilétají strávit noc.

Kraniche im Nebel

Země tisíce jezer

V zemi tisíce jezer, jak se severoněmeckému regionu přezdívá, je tím největším jezero Müritz. Stejné jméno nese i okolní národní park, který ukazuje, jak se příroda vyvíjí, když do ní nezasahuje člověk. Plochu parku tvoří ze tří čtvrtin lesy, dalších třináct procent připadá na jezera, která zde zanechal ustupující pevninský ledovec. Větších vodních ploch se v národním parku nachází kolem stovky, ty menší se ani nedají spočítat.

Jezero Müritz

Národní park Müritz návštěvníkům nabízí síť turistických stezek a cyklotras, odpočívadel a rozhleden. Až do konce října je v provozu také autobusová linka národním parkem, která začíná ve městě Waren a vozí návštěvníky i tam, kam osobní auta nesmějí. Autobusy navíc nabízejí i přepravu jízdních kol.

Město Waren je známé hlavně jako klimatické lázně, kam se jezdí za čistým vzduchem. Střed města leží mezi třemi jezery, jejichž břehy lákají k dlouhým procházkám. Muzeum Müritzeum v centru města slouží jako moderní informační centrum. Zároveň se zde nachází unikátní vodní expozice, kterou tvoří přes dvacet různých akvárií ukazujících život pod hladinou místních jezer. Největší z akvárií je vysoké šest metrů a tyčí se přes dvě podlaží. Bližší informace na webu

Stralsund – město vody

Při návštěvě Meklenburska – Předního Pomořanska nesmíme vynechat historické město Stralsund. V raném středověku se tato původně slovanská osada jmenovala Strela nebo Stralow, na tento původ názvu Stralsund dodnes upomíná střela či šipka v městském znaku. Střed města obklopuje voda – ze tří stran jsou to jezera, na východě potom mořská úžina oddělující ostrov Rujána od pevniny. Není divu, že Stralsund byl vždy významným přístavem a tvořil součást Hanzy, svazku obchodních měst. Slavná minulost se odráží v podobě centra Stralsundu, kde nalezneme celou řadu středověkých staveb z červených cihel. Nejvýstavnější z nich je radnice s průčelím tvořeným vysokými štíty a sloupy. Střed města je od roku 2002 součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Německé mořské muzeum

Hlavním turistickým magnetem Stralsundu je Německé mořské muzeum. Za zdmi bývalého kláštera se návštěvníci mohou detailně seznámit s nejrůznějšími obyvateli moře. K vidění je zde vše od nejmenších mořských koníků přes obrovské mořské želvy až po kostru plejtváka. Součástí mořského muzea je i největší místní magnet na turisty, akvárium Ozeaneum. Funguje necelých deset let, během nichž již dokázalo získat prestižní Evropskou muzejní cenu a přilákat několik milionů návštěvníků. Čtyřicítka akvárií o objemu 6 milionů litrů vody představuje podmořský svět Baltského a Severního moře i Severního ledového oceánu. Ústřední obří nádrž má objem 2,6 milionů litrů, užaslým pozorovatelům žraloků, štik a dalších živočichů slouží jeho prosklená panoramatická stěna o ploše 50 m2. Úplně obklopeni vodou jsou pak návštěvníci v proskleném tunelu vedoucím přímo akváriem. V obrovské hale nad hlavami turistů potom visí makety velryb a dalších mořských gigantů v životní velikosti. Na střeše Ozeanea pak nalezneme obyvatele, které bychom ve výšce nečekali – na umělé skále obklopené vodou zde posedávají tučňáci Humboldtovi.

Mořské muzeum

 

Tipy:

Cesta autem do Stralsundu trvá z Prahy asi 6 hodin, vlakem s přestupem v Berlíně něco přes 8 hodin.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *