• Menu
  • Menu

Zámek Albrechtsburg

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Zámek Albrechtsburg

Gotický klenot kousek za hranicemi

Nedaleko česko-německé hranice hranicemi se nad korytem řeky Labe tyčí majestátní zámek Albrechtsburg. Klenot městečka Míšeň postavený v 15. století v pozdně gotickém stylu se může pochlubit titulem nejstaršího zámku v Německu. Už tenkrát fascinoval svou dokonale propracovanou architekturou a to se dodnes nezměnilo. Právem tak patří mezi oblíbené výletní cíle pro turisty nejen z okolí, ale i ze vzdálenějších míst.

Zámek v zimě Copyright © Sylvio Dittrich

„Trendsetter od roku 1471“

Zámek je pro veřejnost otevřený po celý rok, není tedy rozhodně nutné jeho návštěvu odkládat až na příští léto. Největší zajímavostí je stálá interaktivní výstava s názvem „Trendsetter od roku 1471“, která představuje historii tohoto sídla. Exhibice je rozdělená celkem do pěti částí: Fascinující architektura, Wettinové jako obyvatelé a panovníci, Albrechtsburg jako obytné sídlo, Albrechtsburg jako místo výroby porcelánu, Malovaná kniha historie dynastie a země.

Během jedné až dvou hodin, které je dobré si na prohlídku zámku a výstavy vyhradit, se návštěvníci dozví všechny důležité a hlavně zajímavé detaily z historie nejen samotného zámku, ale také místních obyvatel a jejich životního stylu.

Albrechtsburg Meißen

Ačkoli zámek pochází z 15. století, historie tohoto místa je ještě starší. Dávno před založením samotného Albrechtsburgu tu totiž nechal král Jindřich I. postavit dřevěný obranný areál. Míšeň se tak stala střediskem stejnojmenné hraniční marky, jejíž markrabě sídlil v budově stojící přímo na místě budoucího zámku. Dokonalý obraz saské historie dodnes poskytují malby z 19. století.

 

Výroba míšeňského porcelánu

Zámek Albrechtsburg ale rozhodně není to jediné, co v tomto malebném městě stojí za návštěvu. Asi každému se s Míšní pojí hlavně jedinečný porcelán. Ten se tu vyrábí už od roku 1710, tedy více než tři sta let, a za tu dobu si vybudoval exkluzivní jméno po celém světě. Stal se v podstatě jakýmsi symbolem tradice.

Míšeňský porcelán, foto Haus MEISSEN

Proč se tedy nepodívat na to, jak takový hrneček nebo talířek vlastně vzniká? Takovou možnost nabízí Svět prožitků HAUS MEISSEN®, který se nachází přímo vedle výrobních prostor Míšeňské manufaktury. V těchto ukázkových dílnách návštěvníci zjistí, kolik zručnosti, trpělivosti a pečlivosti se za jedním kouskem míšeňského porcelánu skrývá. Mimochodem, tento porcelán původně vznikal právě na Albrechtsburgu, odkud se výroba přesunula až po 150 letech.

Kdo by se chtěl nechat unést historií a zároveň si pár těch krásně zdobených kousků prohlédnout, měl by určitě zamířit do muzea míšeňského umění Museum of MEISSEN® Art.

mšeňský porcelán – foto Haus MEISSEN

 

Vánocee v Míšni

Krásný čas, který se nezadržitelně blíží a představuje ideální dobu na návštěvu Míšně, je advent. Centrum města naplní stánky, ze kterých se bude linout vůně svařeného vína, cukroví a dalších tradičních dobrot. To vše doplní všudypřítomné vánoční koledy, které dokonale navodí tu pravou atmosféru.

Vánoční trhy

Oficiálně trh 25. listopadu zahájí slavnostní krájení přes dva metry dlouhé vánoční štoly. Na radnici se navíc objeví adventní kalendář, který bude odpočítávat dny zbývající do Štědrého dne. Za jednotlivými okénky, která se otevírají každý den v 17 hodin, se navíc skrývají pohádky a zajímavé výhry. A to už je pořádný důvod, proč tentokrát objet Drážďany a na adventní trhy si zajet o 25 kilometrů dál do Míšně.

 

Otevírací doba zámku Albrechtsburg:

Březen až říjen: denně 10 – 18 hodin

Listopad až únor: denně 10 – 17 hodin

Vstupné:

8 eur/základní, 4 eura/zlevněné vstupné

Kombinované vstupné Albrechtsburg + Míšeňská manufaktura: 14 eur, zlevněné vstupné 7 eur

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *