• Menu
  • Menu

Barrandovské terasy a plavecký bazén, URBEX

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Barrandovské terasy a plavecký bazén, URBEX

Barrandovské terasy

Samotné místo i Barrandovské terasy patří k mým oblíbeným. Chodím sem nepravidelně, naposledy jsem tady byla den před začátkem nové rekonstrukce  a realizace plánu obnovy Barrandovských teras /jaro 2016/. Jezdím často po Strakonické a tak pozoruji, že se buduje, zpevňuje skála  a staví nové objekty a že i budova Barrandovských teras se pomalinku mění. Vedle rezidenčních bytů, které jsou zčásti už ve výstavbě,  se začne stavět také hotel.

Barrandovské terasy

 

Studený vítr a nebe dnes čaruje, procházkou jdeme kolem obrovské stavby, místo je pořád krásné a přesvědčení, že mimo obrovské komerce tady vznikne nejen pro Pražany, krásné místo, kam budeme zvát návštěvy na dobré jídlo nebo jenom na kafíčko. Na to se moc těším!

Barrandovské terasy

Pokračujeme procházkou po schodech dolů, k Barrandovskému mostu a cyklistické stezce, kolem zchátralých budov, také kolem kapličky Panny Marie na místě zvaném Na Křenkově, která byla původně muničním skladem, která nás dovede k dalšímu unikátu a to je bývalý plavecký bazén.

kaplička Panny Marie

Národní přírodní památka Barrandovské skály

Jsme v oblasti Národní přírodní památky Barrandovské skály, která byla vyhlášena v roce 1982 na ploše 11 ha. Území tvoří svahy na levém břehu Vltavy mezi Chuchlí a Hlubočepy. Skalní defilé odhaluje instruktivní geologický profil prvohorními útvary silurem a devonem.

Barrandovské skály

Plavecký bazén pod Barrandovskými  terasami

Trochu si tu připadám jak v  tajemné kambodžské džungli, z které vyčuhují monumentální  kamenné chrámy. Vysoké skály nad hlavou a barevné obrazy sprejerů, nálety dřevin i schody  skokanského můstku, to vše dýchá dávno zašlou minulostí. Jsme na dně obrovského bazénu, který byl pro veřejnost otevřen v roce 1930, v místě bývalého lomu, přímo pod Barrandovskými terasami. Bazén byl využíván i pro plavecké závody, krásu architektury tady představuje dnes zchátralé torzo, funkcionalistický skokanský můstek,  dílo architekta Vladimíra Grégra.

skokanský můstek Barrandov

K bazénu také patřily tenisové kurty, basketbalové  a volejbalové hřiště pak písečná pláž s plovárnou, loděnice s jachtami a kanoemi. Prostě ráj. Voda byla přírodní, přímo z Vltavy, nevýhodou tohoto unikátního areálu bylo slunce, které do areálu svítilo jen dopoledne, vysoké skály pak uvrhly na bazén stín. Škoda, že takové dílo pod vyhlášenými terasami, nebylo umístěno nevhodně a muselo svou činnost ukončit v roce 1955.

Nebe se začíná rychle zatahovat a je čas jít.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *