Angkor Wat
Pokud se už jednou člověk dostane do Jihovýchodní Asie, tak by byl hřích nenavštívit bájný chrámový komplex v Kambodži – Angkor.Věděl jsem, že stojí za to navštívit toto starověké město zarostlé v džungli, ale až samotná návštěva daleko předčila mé očekávání. O to větší radost jsem měl, že jsem toto pohádkové město, srdce obrovské říše Khmérů, která v Indočíně vzkvétala mezi 9.a 13.stoletím, mohl ukázat dětem.
Nejslavnější památkou Angkoru je Angkor Wat , který se stal symbolem Kambodže a od roku 1863 je jeho silueta na všech kambodžských vlajkách.
Příliv turistů je ohromný a původní dlažby a pískovcová schodiště ošlapem doslova mizí pod jejich kopyty. Při naší první návštěvě jsme si užívali přiměřeného množství turistů a bez omezení jsme se mohli pohybovat doslova i po římsách za ranního rozbřesku a myšlenkami se nořit do představ o pohádkové minulosti této jedinečné stavby.
Mohli jsme prošmejdit každý kout, hledali nejnádhernější výhledy, posedávali na nejvyšších římsách a poslouchali zpěv džungle. O to víc si dnes cením těch několik krásných okamžiků , kdy se člověk s tímto chrámem, nikým nerušen, mohl doslova mazlit, protože při další návštěvě Angkor Vatu byl z pochopitelných důvodů pohyb turistů po této památce výrazně omezen. Mizející kamenné schody překlenuly schody dřevěné, nádherné reliéfy si člověk mohl prohlížet už jenom s patřičným odstupem a do vyšších pater chrámu byl vstup zakázán úplně.
Naše Terezka byla trochu z omezeného vstupu zklamaná, o našem prolézání chrámu jsem ji vyprávěl . Zklamán jsem byl i já , těšil jsem se, že si udělám nějaké pěkné fotky, ale všudypřítomné zábrany jsem nemohl dostat z hledáčku, a tak jsem snad ani nefotil.
Angokor Wat nechal v letech 1113-1150 postavit Súrjavarman II. Po své smrti získal tento vládce jméno Paramavišnuloka ( „Ten, jenž vstoupil do ráje nejvyššího Višnua“) a chrám se stal jeho mauzoleem. Angkor Wat je královský chrám a jeho současné jméno znamená „královské město“. Původně hinduistický chrám byl po náboženské revoluci Džajavarmana II ve 13 století přebudován na buddhistický vat. Chrámový komplex zaujímá obdélník 1500 x 1300 metrů ( 2 km2).Ohromný vodní příkop, který celý komplex obklopuje, je asi 200m široký a je napájen z řeky Siamreap. Přikop lemují nádherná monumentální schodiště, která vstupují přímo do vody. Komplex je orientován k západu, neobvykle od rituálních pravidel hinduistické a khmerské architektury ( měl by být k východu). Odborníci pro tuto neobvyklou orientaci mají vysvětlení : chrám byl zasvěcen Višnuovi, který je spojen se západní částí vesmíru, chrám sloužil také jako královská hrobka, a proto byla zvolena západní orientace, neboť tato strana je oblastí mrtvých. Navíc chrám byl budován již v existujícím původním městě Jašódharapura, a pokud by byl orientován k východu obracel by se k původnímu městu zády.Kamenné budovy zaujímají celkovou plochu pouze 100 000 m2, protože z původních dřevěných staveb se nic nedochovalo.V prostoru uvnitř vnější ohradní zdi Angkor Vat sídlil chrámový personál, král a jeho dvůr se všemi lidmi, kteří k němu patřili. Odhaduje se ,že minimálně 20 000 lidí.Vnější čtvrtá ohradní zeď je postavena s lateritu a měří 1025 x 815 metrů.
Příkop, který vede kolem ní je možno přejít po dvou přístupových cestách. Východní je z udusané hlíny a byla služebním přístupem a západní cesta je doslova impozantní . Je dlážděna obrovskými pískovcovými bloky, je dlouhá 250 metrů a široká 12 metrů. Celou cestu lemuje a chrání působivá balustráda se vztyčenými nágy. Angkor Wat spojuje dva základní plány khmérské architektury , chrámový vrch a chrám s galeriemi. Představuje mýtickou horu Méru ( v hindské mytologii domov bohů).
Uprostřed komplexu stojí pět věží rozestavěných do tvaru pětky na hrací kostce.
Velice cenné je i bohaté zdobení interiérů , tvořené především basreliéfy, najdeme zde možná největší lineární z kamene vytesanou výzdobu na světě ( výjevy z hinduistických psaných děl Mahábháraty a Ramajány).
Ankgor wat je přenádherný. Vidět ho na vlastní oči bylo fascinující.
Sen každého cestovatele! A můj také, hlavně od té doby, co jsem narazil na tento článek: https://www.kamsevydat.cz/kambodza-angkor-vat-perla-indociny-cestovani-s-detmi/
od té doby sháním finance na to, abych se tam mohl podívat 🙂