• Menu
  • Menu

BELFAST

Do Belfastu na nákupy za 5 liber.

Už měsíc a půl bydlíme v obrovském kamenném sídle na samotě u Dunskey Gardens. A věřte nebo ne, není tu nic! Nejbližší hospoda je v 3 km vzdáleném Portpatrick, krásném přístavním městečku (spíše vesnici) a na nákupy potravin jezdíme jednou za týden do 13 km vzdáleného města Stranraer.

Další větší město v okolí je 50 mílí (85 km) vzdálený Ayr, ale ani tady si toho moc ze současných módních hitů nepořídíte. Jestliže chcete jet na pravé „anglické“ nákupy, musíte vyrazit do Glasgow, které je odtud vzdálené 100 mílí (170 km) . Jednosměrný lístek vás vyjde na 19 liber a cesta trvá přinejmenším 3 hodiny, což rozhodně nebudete chtít absolvovat, kvůli novému páru tenisek.

Naštěstí je tu jedna skvělá a současně i trochu absurdní alternativa. Tou je návštěva Severoirského Belfastu, kam vás hned několikrát denně odvezou trajekty z přístavu Cairnryan vzdáleného jen 6,2 mil severně od Stranraer. Absurdní je to proto, že za jednodenní zpáteční plavbu zaplatíte 5 liber, což vás vyjde levněji, než zpáteční cesta autobusem z Portpatricku do Cairnryan.

slavné jeřáby, které kdysi postavily Titanic
slavné jeřáby, které kdysi postavily Titanic

Pětilibrová plavba má ovšem jistá omezení:

  • Lístek platí pouze pro pěší cestující,
  • musíte si ho koupit několik dní dopředu a nikdy nevíte, zda nebude již vyprodáno,
  • pozor- při objednávání lístku se konečná cena po slevě ukáže až v kroku č. 4! Do té doby to vypadá, že budete muset zaplatit cca 30 liber.
  • Musíte vstát opravdu brzy. Trajekt totiž odjíždí již v 7:30 a na check in je potřeba dorazit nejméně 30 minut před vyplutím,
  • plavba trvá něco málo přes 2 hodiny, takže strávíte cca 5 hodin jízdou tam a zpět,
  • v ceně není zahrnuta návštěva místní sauny 🙁 … ale internet ano 🙂 ,
  • čas zpátečního trajektu si můžete vybrat podle vaší potřeby, ale nejlepší je asi poslední trajekt, který vyjíždí v 19:30 z belfastského přístavu. Sem se dostanete z centra autobusem č. 96 vyjíždějícím v 18:30. (Je to poslední autobus, kterým stihnete trajekt!)
  • a poslední problém – nemůžete zůstat přes noc a užít si typickou atmosféru belfastských hospůdek…

Belfast není nijak velké město a na památky taky není příliš bohatý. Většina návštěvníků zavítá přímo do nákupních promenád, kde stráví celý den. Pokud chcete kromě levných nákupů poznat i trochu té belfastské kultury, pak byste měli zajít do jednoho z mnoha místních barů.

v báru
v báru

Mezi místa, která opravdu doporučuji navštívit, patří Ulster muzeum, které se nachází v trochu zanedbané botanické zahradě. Do zahrady a stejně tak i do muzea je vstup zdarma. Nadchne vás zde hlavně sekce přírody a historie, ve které jsem (mimo jiné) poprvé uviděla lebku předchůdce člověka, nebo vycpaného ptáka doda. V části Trouble vám bude představen desetiletí trvající konflikt mezi římskými katolíky a protestanty, který se bohužel táhne až do dnešních dní (Poslední nepokoje a na desítky zraněných policistů byly ve městě zaznamenány právě v den naší návštěvy.). Kromě těchto bojů, je město známé jako jeden z největších přístavů, kde byla společností Harland a Wolff sestrojena slavná a „nepotopitelná“ loď Titanic.

Po uzavření Belfastské dohody v roce 1998 se situace mezi místními „rebely“ začala trochu uklidňovat a do města se tak zase začali pomaličku vracet turisté a s nimi i vzrůstající kulturní a společenský ruch. Pokud máte rádi ruch města a irskou kulturu, pak mohu návštěvu hlavního města Severního Irska jen doporučit!

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *