• Menu
  • Menu

Dunskey estate

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Dunskey estate

Jak se žije na zámku ve Skotsku aneb Dunskey estate.

Krajina ve Skotsku je charakteristická rozlehlými plochami zdánlivě neobydlené krajiny. Velká panství, která v minulosti nebyla (tak jako v České republice) konfiskována státem, stále ještě vlastní a spravuje vrstva šlechticů a hrabat. Život šlechty, který u nás známe jen z filmů podle románových předloh Jane Austenové, tak ze světa kupodivu nevymizel ani ve 21. století.

Jedním z takových panství je i Dunskey estate, které zahrnuje několik budov a obrovskou plochu pastvin, rybníků a lesních pozemků v okolí pobřežního městečka Portpatrick. Je zajímavé pozorovat zvyky a přežitky místní šlechty, stejně jako její asimilaci do moderního světa.

Dunskey House
Dunskey House

Protože se nacházíme uprostřed ničeho, byla jsem hodně dlouho zvědavá, z jakých zdrojů vlastně rodina čerpá peníze, aby si mohla dovolit zaměstnávat několik zahradníků, hajných, pečovatele o bažanty, uklízečky a obsluhu v místní čajovně. Jak je možné, že nikdo příliš nepracuje, a přesto se každému daří a všichni dostávají plat? Nechápala jsem, jak celý systém může fungovat. Až nedávno jsem konečně prozřela a systém pochopila.

A zdroje peněz?! Na přelomu století byla obnovena do původní podoby místní zahrada obehnaná zdí. Dunskey garden, poměrně malá zahrada je rozčleněna do několika tematických částí, mezi kterými dominuje vodní kaskáda s jezírkem a skleník, ve kterém se předpěstovávají rostliny na další sezónu. Zahrada není nijak rozlehlá, a snad právě proto se v ní budete cítit velmi příjemně. Asi nejlepším obdobím na její návštěvu je začátek července, kdy kvete většina z místních trvalkových výsadeb. Na zahradu navazuje krajinářská méně upravená část. Místní trasa vede střídavě přes les a mýtiny až ke dvěma rybníkům, kde si můžete zarybařit. Tedy v případě, že si od místního porybného (také zaměstnanec šlechtické rodiny) koupíte povolení.

Pro děti je připraveno několik her- poznávání druhů jednotlivých stromů, nebo skotačení v místním labyrintu, kde se dá opravdu jednoduše ztratit. Vstupenky do zahrad vás přijdou na 5 liber a lístky je možné zakoupit v místní kavárně, přes kterou se následně dostanete do zahrady. Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00 a to od března do začátku října. (Typ: Nezapomeňte ochutnat místní vyhlášené domácí dorty, které se zde každý den pečou.)

Dunskey gardens
Dunskey gardens

Zdálo by se, že zahrada může místním vydělat velké peníze… jenže otevřeno je pouze od března do začátku října a většina projíždějících turistů o místní zahrady nemá zájem, takže se občas stane, že do zahrad zavítá jen několik návštěvníků za den. A k tomu musíte celoročně platit zahradníky a obsluhu v kavárně, což je značně prodělečná záležitost.

Klíčem celého systému je jeho provázanost. Zatímco od března do září panství vydělává místní zahrada, během zbylé části roku jsou to místní hony, které se konají 3x do týdne! Už od jara jsou „sbírána“ mláďata bažantů, která se až do poloviny srpna vykrmují, a poté vypustí do okolní krajiny, aby se během října až února všechna postřílela.

Kromě zápisného na organizované honitby si můžete zaplatit i pobyt v sídle místní šlechty, v rámci kterého o vás bude pečováno jako o šlechtu samotnou. Výborné jídlo, překrásné výhledy jak na moře, tak do krajiny a hony na dosah ruky- pro někoho zážitek, který si může a chce dovolit, pro místní zdroj obživy na celý příští rok. Spojení tradiční šlechtické zábavy s myšlenkou byznysu 21. století = klíč k tomu, jak může šlechta fungovat i v dnešní době!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *