• Menu
  • Menu

Bílá Desná v Jizerských horách

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Bílá Desná v Jizerských horách

Protržená přehrada

Horská říčka Bílá Desná pramení asi dva kilometry od hory Jizera. Jde o místo poblíž občerstvení Na Knajpě, které známe ze svých letních výletů nebo třeba z trasy Jizerské padesátky. V historii Jizerských hor ovšem tento vodní tok sehrál tragickou roli. O tom ale až za chvíli. Dnes se vydáme za vodopády, které na své cestě vytváří kousek nad obcí Desná.

Bílá Desná

Vodopády Bílé Desné

Na konci ulice Údolní v Desné je možnost zaparkovat. Necháváme tedy auto zde a vydáváme se po asfaltové cyklostezce vstříc vodnímu živlu. Už po několika desítkách metrů chůze je slyšet hukot říčních vodopádů. Prameny tvrdí, že se jedná, v rámci České republiky, o naprosto výjimečné padající vody, hlavně svým průtokem. Řeka překonává pod jezem 50 metrů dlouhý úsek na pevné skále. Nejprve na řece najdeme menší kaskády, následně 2 metry vysoký vodopád, dále 2,5 metru vysoký vodopád a nakonec 3,5 metru vysoká kaskáda. Za optimálního stavu je průtok vody až 500 litrů za sekundu.

Bílá Desná

Celá cesta vede podél říčky, ale vychutnat si přímo tekoucí vodu obnáší místy sestoupit až přímo k toku. Jsou tu sice vyšlapané cestičky, nicméně v některých místech je přístup k řece dost krkolomný. Když se dostaneme zpět na asfaltku, stoupáme dál ke druhému cíli dnešní výpravy.

Katastrofa v září 1916

Na toku Bílé Desné bylo vybudované vodní dílo Přehrada Desná. Dnes se tomuto místu neřekne jinak, než Protržená přehrada. Impulzem pro její výstavbu se staly záplavy, které oblast podhůří Jizerských hor ve druhé polovině 19. století postihovaly. Byla dokončena během září 1915 a v listopadu proběhla její kolaudace. Zhruba deset měsíců poté spatřili dva lesní dělníci odpoledne 18. září 1916 pramínek vytékající z tělesa hráze. O svém nálezu informovali hrázného a ten o situaci informoval správce stavby, od něhož dostal příkaz k okamžitému otevření uzávěrů v tělese přehrady. Pramen vytékající z hráze ale nabíral na intenzitě a dělníci otevírající uzávěry se báli o své životy. Místo proto raději opustili, takže uzávěry zůstaly otevřeny jen z části. Sedmdesát minut po zpozorování pramínku se celá hráz přehrady protrhla a z nádrže se vyvalila nashromážděná voda. Ta svou intenzitou ničila domy stojící v údolí pod přehradou a vyžádala si i oběti na lidských životech. Katastrofa si vyžádala 65 lidských životů, 33 zničených a 69 poškozených domů; 307 osob zůstalo bez přístřeší. Jedná se o největší katastrofu v rámci protržení přehrady v Čechách.

Asi dva kilometry chůze od parkoviště je vyhlídka do údolí řeky. Až neuvěřitelně vysoko nade dnem toku je vyznačena hranice výšky vodní hladiny a smrtící povodňové vlny v době protržení přehrady.

Vyhlídka na výšku hladiny

Bývalé vodní dílo

Když už jsme došli až sem, rozhodujeme se, že dokončíme naše putování až na místě bývalé přehradní nádrže. Stezka se pomalu rovná a po dalších cca dvou kilometrech se ocitáme na známých místech, která jsme navštívili naposledy před třema lety. Využíváme k občerstvení služeb Krömerovy boudy a po chvíli odpočinku se vracíme zpět k autu.

Protržená přehrada

Příjemná půldenní procházka ve stínu jizerskohorských luhů je vhodná pro všechny věkové kategorie turistů. Při správném načasování výpravy bude možné cestou sbírat borůvky a užít si krásy okolní přírody a vodního živlu.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *