• Menu
  • Menu

Císařský kámen a Světlý vrch

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Císařský kámen a Světlý vrch

Jizerky jako na dlani

Nejsevernějším pohořím České republiky jsou Jizerské hory. Tento kraj je zasvěcen rozhlednám. První stavby tohoto druhu se tady začaly stavět již ve druhé polovině 19. století a hned se stávají oblíbeným místem turistických výletů. Mezi nejznámější a nejstarší patří Štěpánka, Královka, Bramberk nebo Černá Studnice. Staví se však i rozhledny nové. Dvě takové jsme navštívili o uplynulém víkendu.

Císařský kámen

Císařský kámen

Na nejzápadnějším cípu Černostudničního hřebenu, nad osadou Milíře, najdeme první z nich. V roce 2018 byla na stejnojmenném vrcholu vystavěna rozhledna Císařský kámen. Původně zde stála dvacetimetrová dřevěná rozhledna z roku 2009. Ta ale byla kvůli nutným opravám v roce 2017 uzavřena. Záhy se ale ukázalo, že působení povětrnostních vlivů ji poškodilo natolik, že byla v následujícím roce demontována.

Císařský kámen

Na jejím místě dnes stojí podobná třiadvacetimetrová rozhledna, jejíž nosná konstrukce je kvůli delší životnosti kovová a dřevem je pouze obložená. Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 22 metrů nám skýtá pohledy na Ještěd, Javorník, Liberec, Jablonec nad Nisou, Jizerské hory, západní Krkonoše a za dobré viditelnosti Trosky v Českém ráji.

Císařský kámen

Projekt zhotovil architekt Miloš Munzar. Na rozhlednu je volný vstup. Nacházíme se ve výšce 637 metrů nad mořem.

Světlý vrch

Nová ocelovo-dřevěná vyhlídka stojí na Světlém vrchu nad Albrechticemi v Jizerských horách. Postavena byla k 350. výročí založení obce v roce 2020. Rozhledna má na výšku 21 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede kovové točité schodiště. Nachází se v nadmořské výšce 729 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve tvaru ptačího hnízda vede 105 schodů. Z vyhlídky při dobré viditelnosti spatříme vrcholky Krkonoš, Kumburk, Tábor, Tanvaldský Špičák, Terezínku, Muchov nebo Černostudniční hřeben. Je přístupná celoročně a bezplatně.

Světlý vrch

Ve vzdálenosti kolem jednoho kilometru od obou rozhleden můžeme pohodlně zaparkovat. V Milířích zdarma, v Albrechticích za poplatek 50,- Kč za den. K oběma rozhlednám vystoupáme po lesní cestě, turisticky značené zelenou značkou. Pro lepší orientaci ve výhledu jsou na vrcholové plošině nainstalovány orientační tabule.

Světlý vrch

Obě cesty jsou vhodné pouze pro pěší nebo cyklisty. S dětmi v kočárku se po stezce dá projet jen velmi obtížně, skoro vůbec.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *