• Menu
  • Menu

Bozkovské dolomitové jeskyně 

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Bozkovské dolomitové jeskyně 

Jeskyně plné křemene a vody…

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v České republice vytvořeným v dolomitech. Kromě vzácné krápníkové výzdoby zdobí stěny podzemních chodeb a síní unikátní plástevnaté a mřížkové struktury křemene, plasticky vypreparované tzv. selektivní  korozí. Prohlídka vrcholí v Jezerním dómu s překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Národní přírodní památka

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.). Vznikly silnou korozivní činností podzemní vody v čočkovitém tělese vápnitých dolomitů, metamorfovaných a místy silně prokřemenělých. Tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou.

Bozkovské dolomitové jeskyně

V nejnižších částech jsou trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera, největší v Čechách. Vyznačují se neobvyklým rozsahem selektivní koroze stěn a stropů a ojedinělými formami těchto útvarů. Svou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1118 metrů a výškovým rozpětím (denivelací) 43 metrů – jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5-9 °C, vlhkost 96-100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 400 metrů, s dobou prohlídky 45 minut.

Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou.

Jeskyně ročně navštíví okolo 70 tisíc návštěvníků z celého světa.

Prohlídka je s průvodcem.

Bozkovské dolomitové jeskyně

www.caves.cz

Otevřeno: celoročně

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *