• Menu
  • Menu

JANOVIČKY

JAVOŘÍ HORY

Nádherný název Javoří hory v sobě skrývá i nádherná zákoutí, krásnou přírodu, místa pro turistiku i relaxaci.  Je tu dost prostoru i aktivit pro náročné sportovce, pro cyklisty i běžce, pro rodiny s dětmi. Jsme v malebné horské osadě s pěkným názvem JANOVIČKY.

Zámeček – Birke

Je už dost pozdě, když sháníme ubytování a myslím, že máme obrovské štěstí, že zastavujeme u krásného penzionu s příznačným jménem Zámeček a ještě větší štěstí,že mají volný pokoj. I když venku je chladno a slunce chce jít už spát , neodoláme a sedáme na příjemnou terasu s nádherným výhledem do Broumovské kotliny a Broumovské stěny. Nejenom krásné bydlení, ale i úžasná kuchyně nás nakonec přesvědčí, že si zde pobyt prodloužíme na dvě noci. Tento zájezdní hostinec, původně znám pod jménem Birke,  zde byl postaven v roce 1916. Vedle penzinu  Zámeček stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1813.

penzion Zámeček
penzion Zámeček

Významnou stavbou , která byla v Janovičkách zachován,  je také Vyhlídka ( původně Grotsbach).

Janovičky jsou položeny na svahu Javořích hor nedaleko  polské hranice, necelých 7 km do Broumova. Obec byla založená v roce 1753. Johannesberg byl původním názvem nynější osady. Barokní  kostel sv. Jana Křtitele ze 17- 18. století  byl zbourán v padesátých letech minulého století. Stál 644 m.n.m.  a po kapli Hvězda v Broumovských skalách patřil k nejvýše položeným na Broumovsku. Janovičky jsou místní částí obce Heřmánkovice.

Janovičky
Janovičky

Koupaliště i lyžování

V obci je přírodní  koupaliště a na okraji obce je vybudovaný dětský tábor. V zimě se jezdí do Jaloviček lyžovat, lyžařský areál má tři sjezdovky různých obtížností  a tři vleky.  Ve Skiareálu Janovičky   mohou lyžaři využít i večerní lyžování.

Výlety do okolí nabízí : určitě historické město Broumov a benediktýnský klášter, Broumovské stěny , barokní kapli HvězdaAdršpašsko – Teplické skály, Rozhledna na Špičáku, barokní kostely ( Dientzenhofer) , příroda…

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *