• Menu
  • Menu

Rozkoš – Šereč

Jsem na pláži. Vpravo sedí rybářská rodina, přede mnou tatík s holčičkou a vlevo rybáři. Pláž je dostatečně velká . Nebe kouzlí s mraky a vodní hladina je plná vln. Jak u moře!

Vodní nádrž Rozkoš

Tentokrát jsem zvolila na krátkou zastávku a vykoupání moře ve východních Čechách – vodní nádrž Rozkoš. Odbočuji na Kleny a pokračuji do obce Šereč. U pěkného penzionu parkují auta a tak zaplňuji poslední volné místečko. Nevidím žádnou vodní hladinu   a tak jdu za rodinkou, která má v ruce ručníky i nafukovací lehátko. Na horizontu je vidět osada z karavanů a už se mezi stromy leskne i hladina vodní  nádrže Rozkoš. Jdu pěšinou dolů k vodě. První zastávka je čistě rybářská, je tu osamocený rybář a já podle jeho rady pokračuji více doprava opět po pěšince, tam by mohla být i pláž. Další rybáři a po pár metrech projdu lesíkem a jsem na pláži. Vpravo sedí rybářská rodina, přede mnou tatík s holčičkou a vlevo rybáři. Pláž je dostatečně velká . Nebe kouzlí s mraky a vodní hladina je plná vln. Jak u moře!

Rozkoš Šereč

Ve vodě nikdo a tak vyčkávám, doufám, že se tady dá koupat. Malá holčička běží do vln a tak se také odvažuji a voda je skvělá. Na břehu je hrubý písek a kamínky, břeh je lemován většími kameny. Vstup do vody je dobrý. Paráda. Ručník mám zčásti pod stromy. Pozoruji hladinu, po které se sem tam přežene rychlý člun, na horizontu je plachetnice, sem tam zasviští rybářský prut, jen štěkající pes vyžadující pozornost trochu ruší klid a pohodu,  jen škoda  že se tak rychle zatahuje a mraky se barví do černa.

Rozkoš Šereč

Vracím se k autu a pokračují po  cestě směrem k východním zátokám  Rozkoše, kde má své království ptactvo. Jsou zde bažinaté louky a lesní porost. Tady a na dalších místech vodní nádrže  hnízdí mnoho vzácných a chráněných druhů ptáků.

Východní zátoky Rozkoš

Šeřeč (Schertsch, ve 13. století Nesvačilov) je malá vesnice, část obce Provodov – Šonov. Poprvé je připomínána spolu s Provodem již roku 1213.V  Šereči  zůstalo z původních 31 popisných čísel pouhých 11 stavení. Téměř všechny usedlosti na západní straně vesnice musely být odstraněny a tuto její část zaplavila v roce 1972 voda přehrady.

V současnosti je tato malinká obec oblíbenou rybářskou a rekreační lokalitou.

Rozkoš Šereč
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *