• Menu
  • Menu

Brusel, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Belgie » Brusel, UNESCO

Výlet do Bruselu

Brusel, hlavní město Belgie, sídlo NATO, Rady Evropské unie, Evropské komise a mnoha dalších institucí se nachází v západní Evropě ve stejnojmenném belgickém regionu. Domluvíte se zde dvěma oficiálními jazyky – nizozemštinou a francouzštinou. Místní ale většinou mluví i plynule anglicky, takže se nemusíte bát.

Do Bruselu se můžete z ČR dostat linkovým autobusem, případně sem létají i výrazně rychlejší letadla z Prahy, která je jedním z několika bruselských partnerských měst. Pokud se rozhodnete pro rychlejší leteckou variantu, mějte na paměti, že v Bruselu existují hned dvě letiště. Hlavní letiště se nachází na severozápadě města. Nízkonákladové společnosti ale létají na jižní letiště – Letiště Charleroi, které je od centra Bruselu vzdálené přibližně 60 km.

dvojjazyčně
dvojjazyčně

Pokud se rozhodnete pro nízkonákladovou variantu letu (například letecké společnosti Ryanair), připravte se na dražší cenu za kyvadlovou dopravu do centra města. Za 45 minut jízdy místním autobusem zaplatíte až 14 euro (jednosměrný lístek, zpáteční je za 28 euro).

Pokud nemáte čas, návštěva města se dá zkrátit i na jeden jediný den. Mezi největší turistické atrakce patří historické centrum města s náměstím Grand-Place (nizozemsky Grote Markt). Zlaté fasády, gotické zdobení radnice s 96 m  vysokou věží a výborně zachované kamenné cechovní domy ze 17. století, to jsou hlavní důvody, proč bylo náměstí dne 13. 8. 1998 zahrnuto na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V centru města, nedaleko Grote Markt se nachází nejslavnější obyvatel města – Manneken Pis. Soška čůrajícího chlapečka je nejenom symbolem města, ale i obrovskou celebritou, a také velkým parádníkem. Ve své garderobě má 800(!) oblečků, které střídá dle ročního období a státních slavností. Socha, která pochází ze 17. století se do dnešních dní sice nedochovala, nic ale nenasvědčuje tomu, že by čůrající chlapeček ztrácel na popularitě, a to i přesto, že vás po jeho návštěvě může zklamat jeho poměrně malé proporce.

Manneken Pis
Manneken Pis

Za návštěvu a pár fotek stojí i Královský palác, Barilika Sacré-Coeur (6. největší kostel světa), slavné a z centra poněkud vzdálené Atomium s pokud máte rádi architekturu, pak byste neměli minout ani slavné domy secesního architekta Victora Horty, které jsou společně s Palácem Stoclet vystavěny v secesním stylu a také zapsány na Seznam UNESCO.

Dalo by se říci, že centrum města je v podstatě jeden velký obchodní dům. Přízemí téměř všech budov tvoří malé krámky, prodejny s pověstnou belgickou čokoládou, vaflemi a tradičními výšivkami. Suvenýry a obchody s luxusním zbožím co chvíli střídají více či méně luxusní restaurace a občerstvení. Centrum města je na turisty opravdu výborně připraveno.

Být v Bruselu (Belgii) a nedat si vafli je jako přijet do Paříže a nepodívat se na Eiffelovu věž. Ve městě jsou prodejny s čerstvými vaflemi na každém kroku. Za obyčejnou vafli zaplatíte okolo jednoho eura. Pokud si ale budete chtít přidat trochu té belgické čokolády, jahůdek, nebo šlehačky a zmrzliny, vafle vás může vyjít i na 5 a více euro.

Ano, v porovnání s Českou Republikou nepatří Belgie mezi levnější země. To je samozřejmě mimo jiné dané i zdejší životní úrovní, která je (kromě Prahy) s Českou republikou pořád ještě neporovnatelná.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *