• Menu
  • Menu

Burgundsko, tam kde voní štěstí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Burgundsko, tam kde voní štěstí
všudypřítomná levandulová pole Burgundska

Burgundsko, jeden ze svérázných regionů Francie. Po mnoho století bylo Burgundsko samostatným státem, patřičně hrdým na svojí historii. Dodnes jeho obyvatelé s hrdostí  vypráví svůj původ. Region tak jako mnoho jiných se potýkal v minulosti i s Římany, jejich nájezdy a nadvládou. Vybudovali zde mnoho měst, které sloužili jako hraniční střediska římské říše. S odstupem století zde však stojí pouze několik staveb s římskou historií. Ostatní byly překryty francouzskými domky a kaplemi.

Burgundsko je jedním z nejbohatších regionů Francie. Jeho historická centra přitahují turisty a rozvíjí cestovní ruch. Mnozí dozajista znají Burgundsko díky jeho neskutečným vínům. Jsou produkovány do celého světa. Pro milovníky vín tak je neopomenutelná vyjížďka po Cote-d’Or (90% produkce vín pochází právě z této oblasti) a návštěva městečka Beaune .(http://www.kamsevydat.cz/?p=38147)

Z těchto vinic pochází lahodná francouzská červená vína

I v tomto městě jsou viditelné silné kořeny křesťanství. Toto náboženství nás provází na každém kroku v regionu. Strohá cisterciácká opatství jako například Abbaye de Fontenay (též na portálu cestujeme s dětmi) potkáváme na svých cestách za vínkem a stínem. Stojí rozhodně za vaši návštěvu. Jsou jedním z charakteristických rysů Burgundska a neodmyslitelně patří k zdejší kultuře. Kupříkladu benediktinské opatství ve Vélezay bylo jedním z výchozích míst na pouti do Santiaga de Compostela.  Pokud vás tyto památky zaujmou, nezapomeňte ani na zbytky klášterního komplexu v Cluny (http://www.kamsevydat.cz/?p=38174).

Křížové chodby cisterciáckých klášterů skýtají až mystickou atmosféru

Jak rostla moc a sláva Burgundska spojená s vévodou Burgundským, tak vzrůstala i úroveň architektury. Na vrcholu bohatství byly vystavěny palácové komplexy v Dijjone. Jejich honosnost a krása vypovídají o způsobu tehdejšího života. Ukazují nám jak tehdy vypadala města, jejich úzké uličky i život v nich. V článku z Dijonu jsou popsány podrobnosti tohoto města a jeho překrásná atmosféra. (http://www.kamsevydat.cz/?p=38136) Zámky se však neomezují pouze na města, ale jsou rozesety po celém kraji. Poukazují na bohatství nejen vévodovo ale i šlechty.

Dijon a jeho šlechtická sídla, knihovny a hospic

Burgundsko však není jen krajinou ekonomiky, obchodu, zámků a nabubřelých zbohatlíků. Je to region s neskutečnou malebnou krajinou, vinicemi, levandulovými lány i čistými průzračnými řekami. Za návštěvu dozajista stojí přírodní park Morvan. Nadechněte se zde čistého vzduchu prostoupeného vůní květů, země i stromoví. Je to příjemný výlet na jeden den nebo i na víkend. Je to příjemné odreagování od rušného života ve městech. Jen volně procházet čistou krajinou a nechávat se hýčkat paprsky slunce.

Mnozí zdejší obyvatelé doporučovali i projížďku po burgundských kanálech. Na lodi proplujete několika městy, seznámíte se s jejich historií a přitom se neunavíte. Tato varianta je ideální pro rodiny s malými dětmi. M zvolili cestu na kolech. Takže jsme zažili spoustu příjemných setkání s místními.

Burgundsko je místem vína a života. Je to barvitý region. Na jedné straně zde potkáváte mnichy v kutnách, dumající a tiché. Na druhé straně můžete uprostřed vinic narazit na bujaré oslavy plné vína a zpěvu. Francouzi všeobecně velmi rádi zpívají a Burgunďané nejraději písně regionální.  Pokud chcete zařít pravé Burgundsko, nechte průvodce na hotelovém pokoji, nebo ve stanu a jen se projděte po okolí. Lidé zde jsou velmi otevření a milí. Ovšem, jak se povídá, mají opravdu problémy s cizími jazyky. Ale i přesto se vytvoří jakési pouto. Rádi kdykoli pomohou a mnozí vás vtáhnou do svého každodenního života.  Poznejte Burgundsko v létě, čeká tam na vás a již dozajista chystá mnohá překvapení.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.