Klášterní hřbitov
Mám ráda hřbitovy a ty zchátralé, smutné a zarostlé v zeleni nejvíce. Hřbitov jsme objevili náhodou, naším cílem v Karlovarském kraji byly mimo jiné 3 kříže, které jsou odtud jenom několik kilometrů. Hřbitov se nachází u silnice směr Teplá, /asi 20 minut chůze/ severovýchodně od národní kulturní památky – Kláštera premonstrátů Teplá. Tepelští premonstráti nechali tento hřbitov rozšířit na konci 18. století . V této době zakázal Císař Josef II pohřbívat u kostelů v centru obcí. Na nový hřbitov byly přeneseny ostatky bratří, kteří byli původně pohřbeny v kostele, v kapli sv. Václava a Michaela na severní straně kostela a na původním hřbitově u kostela.
Hřbitov klášterní a obecní
Hřbitov byl rozdělen litinovým křížem na kamenném podstavci na dvě části. Horní část sloužila jako klášterní hřbitov, spodní pak jako hřbitov obecní. Na obou stranách od vstupní brány byly hrobky významných tepelských opatů a kanovníků. Některá významná jména : vídeňský profesor, významný teolog a biblista Adolf Kopmann, rektor pražské univerzity Crisostom Pfrogner, rektor pražské univerzity, ředitel Klementinské hvězdárny, matematik a astronom Alois David…
Kaple s opatskou hrobkou
Opat Alfréd Clementso nechal koncem 19. století vybudovat na hřbitově kapli s opatskou hrobkou. Jako první zde byl Opat Clementso také pohřben v kryptě pod kaplí. Zemřel náhle po vysvěcení kaple /červen 1900 /. Roku 1906 byly do krypty převezeny ostatky Opata Reitenbegŕga, zakladatele Mariánských Lázní. /zemřel ve vyhnanství ve Wilten v roce 1860/. Poslední byl tady pohřben v roce 1944 opat Gilbert Hlemer. Posledním pohřbeným premonstrátem byl v roce 1952 Leo Moláček. Umělecky a historicky cenné hrobky a hroby řeholníků , zdobené jednoduchými kříži už dnes neexistují.
50. léta
Po zániku farnosti Klášter Teplá zde nebyli pohřbívány ani civilní osoby. V té době začal být často hřbitov devastován zloději i budovateli objektů JZD v okolí hřbitova. Kameníci rozkrádali náhrobky na výrobu nových náhrobků. Devastace postupovala dále , na přelomu 50- 60 let bylo rozhodnuto, že se náhrobky zruší a uprostřed hřbitova bude vystaven obelisk se seznamem pohřbených řeholníků. Plán se nedodržel a dokončena byla pouze první etapa – odstranění náhrobků.Po vloupání do opatské hrobky, kdy byly rozházeny kosti opata Reitenberka a ukradeny šperky z rakve opata Clemontsoa, byla krypta zazděna. Jediný, kdo byl ušetřen devastace, byly ostatky opata Helmera. Je možné, že balzamované a v hrobce velmi zachovalé tělo opata vandaly vyděsilo .
Přidat komentář