• Menu
  • Menu

Cekovský rybník

Nebeský rybník v Cekově

K rybníku přijíždím od  Kařežských rybníků přes obec  Sirá. Druhý největší rybník na Rokycansku se nachází v nevelké obci Cekov. S nadmořskou výškou 463 m  najdete rybník  mezi městy Mýtem v Čechách a Zbirohem. Nejstarší historický záznam o Cekově pochází z roku 1273, toto datum je také spojeno s obdobím založení hradu ve Zbirohu. Při naší návštěvě /kovidové/ byl zámek ve Zbirohu uzavřen.

Původní ves, která stála pod tzv. “bukovskou silnicí”, byla za husitských válek celá zničena požárem a později nově postavena na místě dnešního rybníka. Za třicetileté války, v roce 1639, byl Cekov opět vypálen a v roce 1680 navíc stižen morovou epidemií.

Cekovský rybník

 

Cekovský rybník

Rybník nemá žádný trvalý přítok a je nazýván jako nebeský. Voda přitéká pouze srážková převážně ze Sirských lesů a z Bukova. Je prvním v kaskádě rybníků podél Zbirožského potoka, následuje Kařezský, Dvorský, Čápský, Podzbirožský, Mlýnský a Františkovský. Rybník založil v místě bývalých tří cekovských chalup v roce 1585 zbirožský pán Ladislav st. z Lobkovic a pojmenoval ho Salm, podle jeho manželky Magdaleny ze Salmu a Neuburgu. Obec Cekov musela rybníku ustoupit na nynější místo. Od roku 1879 patří rodině Colloredo Mannsfeldům.

Cekovský rybník

Rybník je chovný, největší zastoupení má kapr, v menším množství zde najdeme i ostatní druhy jako je lín, štika, amur, maréna a candát. Výlov rybníka probíhá 1x za dva roky většinou v měsíci listopadu a vyloví se zhruba 3.500kg ryb. Rybník má své zastoupení i ve znaku obce Cekov, dominantní modrá barva symbolizuje vodu a vyobrazený losos jeho původní název Salm, což v překladu znamená losos / losos se, ale kupodivu v rybníce neobjevuje/.

Cekovský rybník

Okolí této vodní plochy bývá hojně využíváno  milovníky  cykloturistiky a turistiky. Okolí láká na pěkné výlety po upravených cestách, například projetím “průhonu” a přejetím “Cekovské lávky” přes dálnici je možno navštívit okolí Kařezských rybníků. Jiná trasa nabízí opačným směrem výlet přes “malou hráz” Cekovského rybníka a “Bukov” až do Zbiroha, další směrem na Sirou, Sirskou horu a Radeč (Lhota p. Radčem). Ze Siré lze dále pokračovat k poutní kapličce Svatý Vojtěch nad městem Mýtem. Pokud budete mít zájem sami poznat obec Cekov a její nádherné okolí, buďte vítáni!

Rozlehlý Cekovský rybník je v létě pravděpodobně využíván i na koupání, ale potvrdit by to museli místní.

část textu : https://www.obeccekov.cz/

Cekovský rybník

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *