• Menu
  • Menu

České Švýcarsko

K turisticky nejatraktivnějším místům pak určitě patří Pravčická brána a soutěsky Kamenice, vyhlídky u Jetřichovic, údolí Křinice, Růžovský vrch a další.

Pravčická brána

Už při vyslovení České Švýcarsko, se mnohým vybaví romantická krajina a jedno z nejkrásnějších míst nejenom u nás, ale ve střední Evropě. Labyrint pískovcových skal a na ně vázaný biotop při česko-německé hranici v severní  části Ústeckého kraje mezi Děčínem, Tisou a Českou Kamenicí. České Švýcarsko je jedním ze čtyř Národní parků, které v České republice máme. Park byl vyhlášen v roce 2000, plocha  NP je 79 km2. Ze severu, jihu a západu obepíná NP České Švýcarsko  CHKO Labské pískovce, na park také plynule navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sachsische Schweiz), vyhlášená  v r.1990, který se rozprostírá na území o rozloze 93 km2. Tvoří jej dvě oddělené části na pravém břehu Labe, tzv. Přední a Zadní Saské Švýcarsko. Na východě NP jsou Lužické hory.

Ćeské Švýcarsko - foto Dahye Yoon
Ćeské Švýcarsko – foto Dahye Yoon

K přírodovědecky nejhodnotnějším lokalitám patří přírodní rezervace Růžák, národní přírodní památka Pravčická brána, přírodní rezervace Ponova louka a Babylon a přírodní památka Nad Dolským Mlýnem.

Ćeské Švýcarsko - Pravčická brána, foto Dahye Yoon
Ćeské Švýcarsko – Pravčická brána, foto Dahye Yoon

K turisticky nejatraktivnějším místům pak určitě patří Pravčická brána a soutěsky Kamenice, vyhlídky u Jetřichovic, údolí Křinice, Růžovský vrch a další.

Jestli je podzim v Českém Švýcarsku nejkrásnější, to musíte už posoudit sami.

Foto: Dahye Yoon, jihokorejská obdivovatelka Českého Švýcarska

Ćeské Švýcarsko - Malý Pravčický kužel, foto Dahye Yoon
Ćeské Švýcarsko – Malý Pravčický kužel, foto Dahye Yoon

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *