VD Přísečnice
Říjnové mrazivé, ale slunečné dopoledne, vodní plocha přehrady v tom silném větru připomínala mořskou hladinu. Vstup na hráz je povolen, ale nikam jinam se jít nedá. Škoda, jezero uprostřed přírody /vstup je zakázán, protože dílo je chráněno ochranným pásmem 1. stupně/.
Vodní dílo je součástí vodohospodářské soustavy v oblasti severočeské hnědouhelné pánve (VS SHP). Mezi další nádrže této soustavy patří VD Křímov, VD Kamenička, VD Jirkov a Fláje. Krušnohorské vodní dílo bylo stavěno a napouštěno v letech 1969 – 1976 za účelem zajištění pitné vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast.
Účelem VD Přísečnice je akumulace vody pro zásobení severočeské hnědouhelné oblasti pitnou vodou, zajištění minimálního průtoku v toku Přísečnice v profilu limnigrafu Přísečnice-odtok a snížení povodňových průtoků v toku a částečná ochrana území pod hrází před povodněmi.
Dalšími účely jsou energetické využití vodárenských odběrů malou vodní elektrárnou Hradiště, rybné hospodářství pod nádrží využívající minimálního průtoku a kompenzační nadlepšování průtoku v Průmyslovém přivaděči vody (PPV) prostřednictvím Hradišťského potoka v množství max. 500 l/s.
Kryštofovy Hamry
Pokračujeme ještě kousek dále už téměř na hranice s Německem. Je den voleb a tak i ve zdejší hospůdce je živo. Dáváme si skvělý guláš. Na cestě do Německa pak v pojízdném stánku ještě skvělou kávu. Kryštofovy Hamry, protáhlá příhraniční obec v údolí Přísečnického potoka, pod hrází vodního díla Přísečnice. Ves poprvé zmiňovaná v r. 1720, lidé zde žili již na počátku 15. století – v okolí tehdy pracovalo 26 hamrů. Ve 20. Letech 17. století byl v blízkém lese vybudovám hamr sv. Kryštofa – v areálu byla vysoká pec, dvě kovárny, mlýn, pila a rybník.
Přidat komentář