• Menu
  • Menu

Cesta do Nepálu, anebo jak jsme skončili v Arménii a Gruzii

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Gruzie » Cesta do Nepálu, anebo jak jsme skončili v Arménii a Gruzii

Zemětřesení v Nepálu

Možná, že to také znáte – vysněné místo. Krajina, kterou za každou cenu musíte vidět. Takovou zemí pro mě byl a bohužel stále zůstává Nepál. Je sobota ráno 25.4.2015 a já si právě píšu s kamarádem, který se vrátil z cesty po Nepálu. „Už jsi slyšela o tom zemětřesení?“ píše mi do zprávy a já dělám, jako že nic. „Nechci to řešit,“ odpovídám a ignoruji veškeré zprávy na internetových serverech. Jenže po několika hodinách, kdy mi píše kamarád za kamarádem už nelze realitu ignorovat. První odhady, 700 mrtvých. Píšu našemu průvodci, který žije v Káthmándú: „Jak to vypadá? Můžeme přijet? Je to bezpečné?“ „V Káthmándú je hodně míst zničených, ale trek ohrožený není. Určitě dorazte,“ zní jeho přesvědčivá odpověď. A já přestávám koukat na zprávy.

Sobota večer, 2000 mrtvých. Přemlouvám svou rodinu, že je všechno v pořádku, že lidé žijí v nuzných podmínkách, a tak se není čemu divit, že jich tolik umřelo. Sama ovšem začínám pochybovat. Myšlenky se mi točí okolo faktu, že nejde pouze o samotné zemětřesení, ale o jeho následky- nedostatek vody, zásobování, chaos, nemoci. Navíc po takovém zemětřesení obvykle dochází k dalším otřesům. Pokud se počet mrtvých zvyšuje s takovou rychlostí, odhaduji celkový počet na 4000.

Khor Virap
Khor Virap

Neděle ráno počet mrtvých se neustále zvyšuje. Nastaly další očekávané otřesy. Přichází zpráva, že jsou zničené treky. Průvodce informuje o situaci v Káthmándú, která vypadá stále hůř a hůř. Začínám pochybovat, že se vůbec do Nepálu v takové situaci dostaneme, a že dostaneme od vlády povolení na trek.

Vítězí Gruzie a Arménie

Je neděle odpoledne. Musíme se rozhodnout, co podnikneme. Za méně než 48 hodin nám letí první letadlo. Po telefonátu s kamarády Nepál vzdáváme. Přes internet zjišťuji možnost letět někam jinam. (Pozn.- První letadlo nám mělo letět z Prahy do Dubaje, druhé mělo letět z Dubaje do Dilí a odtud třetím letadlem do Káthmándú. Věříme, že nám nakonec náklady na letenky z Dubaje do Káthmándú vrátí, proto hledáme alternativní cesty z Dubaje – kamkoliv.) Varianta č.1 – Srí Lanka. Z Dubaje poměrně levná letenka (6000 Kč) a dobrý spoj. „Teď jsem se vrátila z Bornea, na další tropický ostrov mě nedostanete,“ hlásí Ifča, a protože se nechceme dělit, snažíme se o alternativu. Co třeba Indie? Využít jen letenku do Dilí? Ne. Musíme mít víza a ty na letišti neseženeme. Co hory okolo Nepálu? Bez víz bez šance. A co Irán? Celkem drahá letenka.

Nakonec tedy vyhrála letenka do Gruzie – Tbilisi za 5000 Kč, což by stálo při různých akcích z Prahy i mnohem méně. Budiž, hlavně, že máme koupené letenky a teď ještě zjistit, kam to vlastně letíme a co chceme vidět. Jedna zpráva na FB zeď a začínají se ozývat všichni možní kamarádi i kamarádi kamarádů s radami, kam vyrazit, co vidět.

svítání cestou na Kazbeg
svítání cestou na Kazbeg

Gruzie je jasná. Chceme vidět hory. Jenže je teprve přelom dubna a května, a tak je většina místních hor zasypána sněhem. Kazbeg, trek z Mestie do Ushguli, Tusetie. Na všechno potřebujeme mapy, nebo alespoň GPS navigaci. V Arménii máme naplánovány výlety do Geghamských hor, na nejvyšší horu Arménie – Aragats a pak si chceme půjčit auto. Na výlet máme celkem 4 týdny, a tak si můžeme destinace navolit podle předpovědi počasí. Z Gruzie proto přejíždíme do jižněji položené Arménie, ve které očekáváme lepší počasí a méně sněhu.

Letíme

Za necelých 48 hodin mě tedy vyzvedává máma v práci a jedeme na letiště. Je šťastná, že nejedu do Nepálu. Kupodivu ji destinace jakou je Gruzie a Arménie vůbec nevadí, a to i přesto, že jedeme jen ve třech- dvě holky a jeden kluk. Už si asi zvykla.

S sebou máme vše. Pytle sušeného masa, které jsme připravovali na cestu do Nepálu, sladkosti, kila čokolády, nechybí ani filtr na vodu, antibiotika a jiné léky, GPS, mapy půjčené od kamarádů a spoustu tipů, kam vyrazit a co vidět. Konečně jsme na letišti a odbavujeme zavazadla u luxusních Emirates.

Tímto článkem bych ráda poděkovala všem, kteří nás podrželi, kteří se snažili předat nám co nejvíc informací a pomohli nám zorganizovat měsíční výlet během dvou dnů. Ještě jednou, velké díky všem.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů