Kovová konstrukce vám dává křídla…
V horách je stále ještě zataženo, a tak dnes volíme spíše turistický den v Imereti. Oblast Gruzie známá jako Imereti se nachází v západní části země. Hlavním městem je druhé největší město Gruzie, Kutaisi. Od kamarádů a nakonec i od místní turistické informační kanceláře dostáváme tipy na výlety po okolí. Naším prvním cílem je Prométheova jeskyně, kam se z Kutaisi dostáváme linkovým autobusem a poté taxíkem. U pokladny platíme vstupné 7 lari za prohlídku a dalších 7 lari za podzemní lodičku a za chvíli už vcházíme společně se skupinou Gruzínců do útrob zdejšího krasu. Jak se dozvídáme, Prométheova jeskyně je jednou z nejbohatších jeskyní v Evropě. K jejímu otevření veřejnosti přispěli i čeští speleologové, takže když průvodkyně zjišťuje, že jsme z České republiky, má za to, že jeskyním rozumíme více než ona.
Po prvních pár krocích jsme trochu kritičtí: „To je jako v Moravském krasu,“ myslí si Petr a já nemohu než souhlasit. Jenže pak se dostáváme do prvního obrovského dómu, ve kterém jsou jednotlivé části výzdoby – stalaktity, stalagmity a stalagnáty nasvíceny různými barvami. V té chvíli nezbývá než vzdychat nad nádherou celého prostoru. Jdeme pomalu. Na rozdíl od českých jeskyní se zde může fotit. Jediné omezení je blesk. A tak brzy necháváme skupinu daleko před sebou a fotíme o sto šest. Projít 1200 metrů dlouhý úsek nám trvá přibližně hodinu. Pak nasedáme na lodičku a necháváme se odvézt přes podzemní řeknu k druhému východu. Jízda lodičkou je o poznání menším zážitkem, a tak se nakonec shodujeme, že by nám pro příště stačila pouze návštěva jeskyně.
Do Martvili kaňonu jsme se dostali jako téměř všude zase náhodou. Tentokrát nám pomohli místní, které jsme si stopli. Nejdřív jsme si mysleli, že se jedná o maršutku, jenže pak nám došlo, že vozidlo, do kterého jsme nastoupili, bude spíš svozový autobus nějaké společnosti. Ať tak či onak naší česko-slovensko-ruštinou jsme se řidiče vyptali na kaňon, který by měl být někde na severu od Kutaisi. „Okatse kaňon? Tak to nevím, ale nedaleko od Khoni je krásný kaňon Martvili,“ odpovídá nám řidič, který problém konzultuje se všemi v autobuse, a já si v té chvíli uvědomuji, že o Martvili kaňonu mi pověděl i jeden z mých kamarádů. „Ok, tak jedeme třeba do Martvili kaňonu,“ rozhodli jsme spontánně a v mžiku změnili celou trasu.
Autobus nás po hodině jízdy dovezl až přímo na místo. Popravdě bez pomoci místních bychom toto místo nikdy nenašli. Řidič nechtěl o penězích za jízdu nic slyšet, a tak jsme poděkovali, rozloučili se s našimi rozzářenými spolucestujícími a vyrazili na obhlídku místa. Martvili kaňon je tvořen úzkými soutěskami a vodopády, ve kterých protéká průzračná voda. Můžete si zaplatit lodičku a vyjet proti proudu řeky, nebo se jen tak procházet soutěskami. Bohužel na místě chybí informační tabule popisující stezky okolo kaňonu, a tak návštěvník příliš neví, jestli prošel všechno, nebo jestli je ještě nějaká další možnost výletu.
Z Martvili kaňonu stopujeme zpět do Martvili, kde nasedáme do autobusu směrem do městečka Matkhoji. Tady vystupujeme a zkoušíme stopovat dál. Bohužel, jak se brzy ukáže, cesta vede do „slepého“ údolí, kde moc aut nejezdí, takže nám přesun trvá mnohem déle, než jsme původně měli v plánu. Nakonec se přeci jen dostáváme do vesničky s informační kanceláří a pokladnou u Okatse kaňonu, kde si stavíme na nedaleké louce stan a odhazujeme batohy. Následuje povinná zastávka u zdejšího občerstvení, kde nám místní nabízí gruzínské víno. Zřejmě jsme tu za exoty, a tak se k nám hned jeden z místních přidává s tím, že nás kaňonem provede. Jak záhy zjišťuji, víc než o kaňon má pán zájem o mě. Když mu ještě v nerozvážném rozpoložení popravdě odpovídám na otázku ohledně manžela nebo přítele, je ruka v rukávu a ze mě se hned může stát „Gruzíňačka“. Co na tom, že pán mluví jen gruzínsky a rusky a je o desítky let starší, mí kamarádi mě hned prodávají.
Okatse je velmi hluboký kaňon, na jehož vrchní hraně vede stezka po visuté kovové konstrukci. Lidi, kteří se bojí výšek, si návštěvu zdejšího místa opravdu neužijí. Zhruba v polovině trasy je navíc ještě vyhlídková plošina, která trčí několik metrů od hrany kaňonu. Chůze po kovových konstrukcích je úžasná. Jakoby vám dávala křídla a vy jste se tak mohli svobodně proletět nad kaňonem.
Přidat komentář