• Menu
  • Menu

Cestujeme s dětmi na kole

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Cestujeme s dětmi na kole

Cykloturistika je v České republice jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak trávit dovolenou. A platí to i pro rodiny s dětmi. Pojďme se podívat, jaké vybavení by dítě pro cestování na kole mělo mít. Záleží samozřejmě na věku dítěte. Dnes je dostupné vybavení, se kterým můžete provozovat s dítětem cyklistiku prakticky od narození. Vezměme to tedy chronologicky.

Dětské vozíky za kolo 

Pokud chcete cestovat na kole s novorozeňaty, budete potřebovat dětský vozík za kolo. Využít jej můžete pro dítě od narození až přibližně do pěti let věku. Maximální nosnost vozíku je 35 kg.

Pro miminka do 10 měsíců věku je třeba použít speciální vložku zvanou miminkovník. Jde o speciální sedačku, která se zavěsí na vnitřní konstrukci vozíku jako houpací síť. Miminko je navíc připoutáno bezpečnostními pásy a je tak výborně chráněno před otřesy při jízdě.

Nejkvalitnější vozíky za kolo od kanadského výrobce Chariot váží již lehce přes 10 kg. Jen o málo těžší jsou německé vozíky značky Croozer. Vozíky se ke kolu připojují prostřednictvím speciální tažné tyče, která se spojena se zadní osou kola. Montáž je velice snadná, zabere jen několik minut.

Připojený vozík je velice stabilní i v zatáčkách, zvládne i lehčí terén (zde vynikají zejména odpružené Charioty) a dítě je jeho rámem (a bezpečnostními pásy) chráněno i v případě převržení vozíku.

Vozíky se vyrábí buď pro jedno, nebo pro dvě děti, takže můžete vyrazit i se sourozenci.

Vlečné tyče 

Máte-li větší dítě, které už jezdí samo na kole, ale ještě není schopné ujet větší vzdálenosti, můžete využít teleskopické vlečné tyče Trailgator. S její pomocí připevníte kolo dítěte za své vlastní kolo a dítě táhnete za sebou.

Tyč přitom můžete připojovat a odpojovat dle potřeby, takže dítě může část výletu (nebo jeho lehčí úseky) absolvovat vlastními silami, a teprve když nemůže, připojíte jej za své kolo. Upnutí tyče je velmi jednoduché a není k němu potřeba žádného nářadí.

Dětská kola  

Pokud dítě již samo jezdí, bude samozřejmě pro cestování potřebovat své vlastní dětské kolo. Při jeho výběru je nutné zaměřit pozornost zejména na správnou velikost. Ta se pozná tak, že necháte dítě rozkročit nad horní rámovou trubkou, mezí níž a rozkrokem dítěte by mělo zůstat alespoň pět centimetrů místa.

Pokud je dítě příliš malé i na nejmenší dětské 12“ kolo, pořiďte mu odrážedlo. Odrážedla jsou vynikající průpravnou pomůckou pro nácvik cyklistických dovedností.

Na nejmenších dětských bicyklech s průměrem kol 12“ a 16“ nebudou děti ještě schopné ujet větší vzdálenosti, takže při delších výletech budete muset využít tažné tyče. Na 20“ a 24“ kolech, která jsou vybavena přehazovačkou a pákovými brzdami, již dítě může bát schopno zvládnout i delší vyjížďku s vámi bez pomoci.

Nezbytné cyklistické doplňky

Kromě kola bude dítě potřebovat řadu dalších doplňků. Na prvním místě je samozřejmě dětská cyklistická přilba, bez níž by dítě nikdy nemělo usednout na kolo, ale o tom až v nějakém dalším článku.

Vhodné vybavení najdete v obchodech Skibi Kids na htp://www.skibi.cz

 

admin

člen vývojářského týmu webu kamsevydat.cz

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *